BRATISLAVA - Nielen Slovenský plynárenský priemysel a Stredoslovenská energetika, ale aj Nafta Gbely má uzavretú zmluvu, na základe ktorej platí svojim akcionárom za konzultácie. Informoval o tom minister hospodárstva Pavol Rusko. Ďalšie privatizované energetické podniky - Transpetrol, Východoslovenská a Západoslovenská energetika takéto zmluvy so svojimi čiastočnými vlastníkmi nemajú.
„V prípade Nafty znie zmluva na sumu do sto miliónov korún," spresnil minister. Predsedovia dozorných rád podnikov už podľa neho dostali pokyn, aby zmluvy o poradenských službách preverili. Prehľad o tom, kto zmluvy v Stredoslovenskej energetike a Nafte uzavrel a o akú sumu presne ide, by mali byť známe do konca tohto týždňa.
Ruskov hovorca Alexander Škurla nevylučuje ani možnosť, že rezort navrhne Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, aby firmám, ktoré platia vlastným investorom za poradenstvo, tento fakt zohľadnil v povolených úpravách cien. „Je to jedna z alternatív riešenia situácie. Najprv však musíme preveriť, či sú tieto zmluvy v poriadku a či sumy v nich sú primerané. Potom sa budeme môcť jednoznačne vyjadriť," povedal.
![]() |
Hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták pripúšťa možnosť siahnuť energetikom na ceny, len ako krajné riešenie. „Súčasná regulačná metodika, ktorou sa určujú oprávnené náklady a primeraný zisk, by mala v prípade plynu platiť do konca budúceho roka, v prípade elektroenergetiky ešte o rok dlhšie," povedal.
Vzorec na výpočet primeraného zisku podľa neho pri jeho zostavovaní vôbec nezohľadňoval možnosť existencie konzultačných zmlúv. „Počkáme si na výsledky kontroly. Ak sa ukáže, že pri uzatváraní týchto kontraktov došlo k nejakému pochybeniu, tak teoreticky môžeme zvážiť aj zmenu prístupu k regulácii cien," uviedol. Ak však kontrola dospeje k záveru, že zmluvy sú v poriadku, Lupták nevidí žiadny priestor na úpravu cenovej politiky. „V takom prípade sa nedá nič robiť," dodal.
Podľa dostupných informácií mal manažment plynární podpísať zmluvy s investormi - francúzskym Gaz de France a nemeckým Ruhrgasom - na tri roky s celkovým limitom 400 miliónov korún ročne. Vyplácanie sa síce pozastavilo, ale medzitým už menšinoví vlastníci SPP zinkasovali 280 miliónov. Podobný kontrakt má mať aj Stredoslovenská energetika s firmou Electricité de France, ktorá je jej 49-percentným vlastníkom. Celková hodnota poradenských služieb by mala byť 735 miliónov korún, každý rok po 245 miliónov.
MARTIN JAROŠ, tc