Snahy nemeckých firiem presťahovať sa do lacnejších krajín vyvolávajú silnú nevôľu odborov.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Slovenská jednotná daň pohla aj susednými vyspelými krajinami. Rovnú daň s veľkou pozornosťou zaregistrovali predovšetkým v Rakúsku. Výsledkom je zamýšľané zníženie dane z príjmu právnických osôb z 34 na 25 percent k prvému januáru budúceho roku. Tento krok vyvoláva zase veľkú reakciu v Nemecku. Renomovaný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung priniesol nedávno obsiahly článok o reálnom a plánovanom sťahovaní nemeckých podnikov do alpskej republiky.
Prvou lastovičkou je firma Escada. Známy textilný koncern presúva logistické centrum z oblasti Mníchova do rakúskeho Reichersbergu, nachádzajúceho sa tesne za nemecko-rakúskou hranicou. Hlavným dôvodom je podľa predstaviteľa Escady väčšia možnosť zamestnávať rakúskych pracovníkov aj cez víkend. Ďalším príkladom nemeckých aktivít v Rakúsku je BMW. Mníchovská automobilka preinvestovala od roku 2002 v Rakúsku vyše pol miliardy eur do rozšírenia výroby dieselových motorov v Steyri.
Hlavným ťahákom pre nemeckých investorov sú v Rakúsku o pätinu nižšie mzdové náklady, väčší ročný pracovný čas, menej dovolenkových dní a vyššia produktivita práce v mnohých priemyselných odvetviach. Rakúsky minister hospodárstva Martin Bartenstein uvádza aj pružnejšie právne predpisy na prepúšťanie a prijímanie nových pracovníkov, najmä neexistenciu sociálneho výberu pri prepúšťaní.
Bavorský minister hospodárska Otto Wiesheu považuje rakúsku argumentáciu za zavádzajúcu. Podľa nej ide o polopravdy a zveličovania s cieľom úmyselne znepokojiť nemeckých podnikateľov. Wiesheu podčiarkuje, že Rakúsko má omnoho vyššie vedľajšie mzdové náklady ako Nemecko a vládne tam oveľa silnejšia regulácia pracovného trhu.
Pre nemecké firmy smerujúce do Rakúska ide o mimoriadne háklivý krok, najmä z politického hľadiska. Pred očami majú vlaňajšiu vlnu rozhorčenia, keď technologický koncern Infineon náznakovo uvažoval o premiestnení centrály z Nemecka do blízkej cudziny, Rakúska alebo Švajčiarska. Preto poväčšinou zdôrazňujú, že neopúšťajú Nemecko, ale iba rozširujú jestvujúce kapacity v Rakúsku.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov