BRATISLAVA – Dlhopisy Fondu národného majetku (FNM) SR sa v tomto roku stanú jednou z najatraktívnejších domácich investícií. Hoci obchodovanie s nimi ako s cennými papiermi už formálne nebude možné, majitelia dlhopisov ich od začiatku marca budú môcť prostredníctvom RM-Systému ponúkať ako svoju pohľadávku voči FNM.
Atraktívnosť tohto titulu pre investorov včera potvrdila ING Bank, ktorá odporúča pohľadávky voči fondu nakupovať. „Podľa našich odhadov by cena, pri ktorej sa obchodovanie spustí, nemala byť vyššia ako 12 500 korún. Výnos do splatnosti z tejto investície by potom predstavoval aspoň 18,5 percenta,“ povedal denníku SME hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Záujem o pohľadávky voči FNM by mali mať predovšetkým zahraniční investori. Podľa odhadov ING Bank majú už dnes vo svojich portfóliách dlhopisy v hodnote približne 4,7 miliardy korún. Najväčšia časť dlhopisov však ostáva naďalej na účtoch fyzických osôb (okolo 15,7 mld Sk).
Nakupovať pohľadávky voči FNM odporúčajú aj domáce spoločnosti, spravujúce podielové fondy. „Vzhľadom na to, že fond už podľa dostupných informácií pokročil pri získavaní finančných zdrojov na výplatu dlhopisov, neočakávame predlžovanie ich splatnosti. Nepredpokladáme, že by fond mal mať problémy pri vyplácaní všetkých majiteľov dlhopisov,“ tvrdí Boris Čarakčiev, vedúci odboru Portfolio Management spoločnosti J&T Asset Management. V prospech dlhopisov podľa neho hovorí aj ich vyššia likvidita na trhu. „Z pohľadu drobných investorov určite považujeme nákup pohľadávok FNM za atraktívny,“ zdôraznil.
Riziková prirážka na eurobondoch klesá
Popri pohľadávkach FNM naďalej odporúča ING Bank investorom do pozornosti aj štátne eurobondy, ktoré v posledných mesiacoch vykázali prudký pokles rizikovej prirážky (spreadov). „Eurobondy sa stali príťažlivé pre zahraničných investorov, ktorí očakávajú postupné približovanie Slovenska k vstupu do Európskej únie. Navyše časť z nich hľadá na trhoch strednej a východnej Európy bezpečnejšie možnosti na investovanie a opúšťajú neisté trhy, akými je napríklad Turecko alebo Rusko. Slovenským eurobondom pomohla aj správa ratingovej agentúry Moody‘s, ktorá naznačila možnosť zvýšenia hodnotenia SR na investičný stupeň. Podľa našich odhadov by sa tak malo stať v nasledujúcich 12 mesiacoch,“ podčiarkol Tóth.
Od apríla minulého roku klesli spready na štátnych eurobondoch (vydaných v USD a splatných v roku 2003) z 250 na 150 bodov. V dolárovom vyjadrení znamená takýto pohyb spreadov a cien dlhopisov výnos viac ako 13,5 percenta. Pre ďalší vývoj cien eurobondov bude podľa hlavného ekonóma ING Bank dôležitý aj výsledok rokovaní Slovenska a Medzinárodného menového fondu (MMF) v súvislosti s pripravovaným programom SMP. Prostredníctvom neho bude MMF dohliadať na fiškálnu disciplínu vlády v závere jej volebného obdobia. „Slovensko má v procese prípravy na vstup do EÚ reálnu šancu dobehnúť ostatné krajiny. Preto do pozornosti odporúčame práve eurobondy splatné v roku 2003, s ktorými sa na rozdiel od ostatných emisií živšie obchoduje. V nasledujúcich 12 mesiacoch by ich riziková prirážka mala klesnúť až na 110 bodov,“ dodal Tóth.
MICHAL NALEVANKO