BRATISLAVA - Najneskôr o pol roka by mali byť známe prvé firmy, ktoré budú môcť spravovať penzijné úspory ľudí. Záujemcovia o licencie sa môžu oddnes hlásiť na Úrade pre finančný trh. Tvorcovia dôchodkovej reformy predpokladajú, že penzijné fondy budú spravovať hlavne veľké banky a poisťovne. Tie však ešte nie sú stopercentne rozhodnuté, či to naozaj chcú.
„Zatiaľ sme rozhodnutie neprijali. V súčasnosti túto možnosť zodpovedne analyzujeme a hodnotíme z viacerých pohľadov," vyhlásil hovorca Tatra banky Roman Začka. Podobné stanovisko zaujímajú aj ďalšie oslovené finančné domy. „Musíme sa s novým zákonom (o starobnom sporení) najprv oboznámiť a urobiť si interné prepočty všetkých kritérií," hovorí Ján Onda z Poštovej banky.
O správu penzijných úspor ľudí by sa s bankami mali pobiť poisťovne. „Máme záujem o túto oblasť a v najbližšom čase sa rozhodneme, či požiadame o licenciu," avizuje Lucia Bombošová, hovorkyňa Allianz - Slovenskej poisťovne. Podmienky na udelenie licencie majú šancu splniť prakticky len banky a poisťovne. Zákon napríklad od správcov penzijných fondov vyžaduje základné imanie najmenej 300 miliónov korún so zdokladovaným pôvodom či transparentnú štruktúru majiteľov.
Peniaze nebude fyzicky vlastniť správca dôchodkových účtov, ale budú musieť byť uložené u depozitára. Túto funkciu budú môcť vykonávať len banky, ktoré nebudú so správcom penzijných fondov majetkovo previazané. Depozitár bude zároveň kontrolovať, ako správca úspory investuje na finančných trhoch.
Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť spravovať tri druhy penzijných fondov. Pre každú vekovú skupinu sporiteľov je totiž výhodný iný druh zhodnocovania dôchodkových úspor. Spôsob investovania obmedzí štát - správca bude musieť investície rozložiť tak, aby sa v maximálnej miere znížilo riziko poklesu aktív.
Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že v dlhodobom horizonte možno očakávať zhodnocovanie okolo šiestich percent ročne. Ekonómovia predpovedajú, že po vstupe Slovenska do eurozóny by sa inflácia nemala vyšplhať nad tri percentá. Penzijné úspory by sa tak reálne zhodnocovali o tri až štyri percentá každý rok.
* dôchodkové sporenie bude povinné len pre tých, ktorí do produktívneho veku vstupujú, teda pre dnešných študentov,
* do penzijných fondov si budú sporitelia ukladať každý mesiac deväť percent z platu, o túto sumu sa im automaticky znížia odvody do súčasného dôchodkového systému,
* výber úspor bude centrálny a zabezpečí ho Sociálna poisťovňa, ktorá potom peniaze presunie na toho správcu penzijných fondov, ktorého si sporiteľ vybral,
* nasporená suma zostáva majetkom ľudí a v prípade predčasnej smrti sa bude dediť,
* po nasporení dostatočného množstva peňazí sa môže sporiteľ rozhodnúť odísť do penzie a kúpiť si zo svojich peňazí od niektorej zo životných poisťovní dôchodok, ktorý mu bude vyplácaný doživotne.