Západná Európa môže v krátkom čase prísť o desiatky tisíc programátorských miest. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Čoraz viac západných firiem presúva svoje závody smerom na východ. Cieľovou stanicou pritom už nie sú len krajiny Európy, ale investície sa posúvajú východným kurzom stále ďalej. Dôvod je jednoduchý - sú lacnejšie. Veľké sťahovanie sa však netýka len závodov, ale čaká aj celé centrály.
Podľa Forrester Research sa dá napríklad len v Nemecku očakávať vyprázdnenie veľkého množstva kancelárskych plôch. Krajina tiež v budúcich rokoch stratí vyše milióna pracovných miest pre počítačových programátorov, účtovníkov i administratívnych pracovníkov.
Sťahovanie sa už začalo. Nemecký Infineon si zariaďuje účtovné zastúpenie v Maďarsku, Siemens chce z úsporných dôvodov tiež vyvíjať softvér vo východnej Európe. Forrester Research očakáva, že do roku 2015 Nemecko takto stratí 1,1 milióna pracovných miest.
Sťahovanie do lacnejších krajín čaká v blízkej budúcnosti aj sídla bánk a poisťovní. Tento trend už nastal v USA, kde ho vedú hlavne počítačové podniky a firmy finančného poradenstva. Amerika tak stratí hodnotu kúpnej sily asi 136 miliárd dolárov ročne.
Východná Európa berie prácu Západu
Odlev pracovných príležitostí nastáva aj z tých častí Európy, ktoré boli v 70. a 80. rokoch na investovanie príťažlivejšie ako zvyšok Európy. Konkurenciou východnej Európy čoraz viac trpí aj kedysi príťažlivé Španielsko. Továrne tam zatvára čoraz viac spoločností a presúvajú ich skôr do krajín vstupujúcich do únie, kde sú mzdy až o 85 percent nižšie než v Španielsku. Podľa denníka Die Welt len vlani v priemysle ubudlo 15-tisíc pracovných miest a ani tento rok neponúka lepšie vyhliadky. Najbolestivejší úder prišiel od Samsungu, ktorý rozhodol o presune výroby z Barcelony na Slovensko a do Číny. Podobný postup zvažuje aj Philips. S priemernou ročnou mzdou 14 400 eur sú totiž španielski robotníci v nevýhode v porovnaní so slovenskými, ktorí dostávajú štvrtinu z tejto sumy.
Problémom však nie sú len vysoké mzdové náklady, ale aj nízka produktivita a slabá pružnosť pracovnej sily v Španielsku. „Španielsko stráca atraktivitu ako priemyselný región," varoval už pred dvoma rokmi vtedajší prezident automobilky Seat a dnešný šéf koncernu Volkswagen Bernd Pischetsrieder. Seat následne presunul 10 percent objemu výroby modelu Ibiza z fabriky v Martorelli do Bratislavy.
Lacná pracovná sila láka investície
Príťažlivosť krajín východnej Európy stále rastie. Lacná pracovná sila už pritom zďaleka nie je jediným lákadlom. „Východná Európa im síce ponúka lacnejšiu pracovnú silu, ale jej kvalifikácia za posledných 10 rokov narástla a kvalifikačne dokáže konkurovať Západu popri nižšej mzde," hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska.
„Ďalším dôležitým faktorom je stabilizácia podnikateľského prostredia vo východoeurópskych štátoch - stabilizácia hospodárskych politík, lepšia ochrana vlastníckych práv a v neposlednom rade realizované reformy - najmä v daňovej oblasti," myslí si Kičina.
Dôveru investorov posilňuje aj blížiaci sa termín vstupu nových krajín do únie. „Voľný pohyb tovaru a kapitálu v rámci únie môže trend sťahovania západných firiem na východ ešte posilniť," tvrdí.
Ešte ďalej na východ
Pre podnikateľov príťažlivému prostrediu krajín strednej a východnej Európy čoraz úspešnejšie konkurujú ázijské ekonomiky. Analytici predpovedajú, že do roku 2017 sa najmenej 3,3 milióna kvalifikovaných pracovných miest presunie z USA do Indie, Ruska, Číny a na Filipíny.
Veľkou výzvou pre investorov je najmä Čína. Nielenže im zabezpečí nízke náklady vďaka lacnej pracovnej sile, ale aj odbyt pre ich výrobky. Z tohto hľadiska spolu s Indiou patria medzi najperspektívnejšie trhy.
Popri nich stráca dych aj východná Európa. Presun výroby monitorov z Maďarska do Číny plánuje Philips. Maďarská ekonomika, ktorá doteraz lákala investorov, tak príde o 500 pracovných miest. Na Indiu plánuje orientovať svoje aktivity napríklad veľká nemecká softvérová firma SAP.
Ázijské trhy sa podľa štúdie poradenskej firmy KPMG stanú ťahúňom aj v automobilovom priemysle. V najbližších rokoch sa očakáva zvýšený podiel ázijských značiek a slabší rast európskych výrobcov.
Čo láka investorov na východných trhoch?
Názor analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku:
„Ide v podstate o súčasť globalizácie, keď dochádza k presunu výrob bližšie k exportným trhom. Motívom presunu prevádzok je udržanie efektívnosti výroby, keď zostrujúca sa konkurencia núti znižovať náklady, resp. neumožňuje dostatočne zvyšovať ceny.
Pri výrobných investíciách zohrávajú dôležitú úlohu najmä mzdové náklady a umiestnenie z dôvodu dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Vzniká tak riziko, že až stúpnu mzdy na určitú úroveň a nebude im stačiť rast produktivity práce, dôjde opäť k presunu do lacnejšej krajiny. Veď vybudovanie montážnych hál a zaškolenie pracovníkov v pásovej výrobe nie je nákladné, obzvlášť keď investorovi poskytnú vlády investičné stimuly."