BRATISLAVA - Po vstupe Slovenska do únie sa pre našich ľudí hneď neotvoria všetky pracovné trhy. Niektoré členské krajiny využijú dvoj- či až sedemročné prechodné obdobia, to znamená, že aj po vstupe v nich budeme musieť žiadať o pracovné povolenia.
V prípade sedemročných prechodných období platí zásada 2 + 3 + 2, teda po prvých dvoch rokoch a potom po piatich rokoch ich krajiny budú musieť prehodnotiť. Európska komisia vypracuje správu o situácii, Rada preskúma pôsobenie prechodných ustanovení a členské štáty budú musieť oznámiť, či chcú v ich uplatňovaní pokračovať. Prvýkrát sa tak stane v máji 2006.
Krajiny, ktoré občanom Slovenska otvorili pracovný trh bez akýchkoľvek obmedzení, majú počas siedmich rokov možnosť kedykoľvek zaviesť ochrannú klauzulu, teda používanie povolení na zamestnanie.
V krajinách, kde sa môžu naši občania zamestnať bez obmedzení, môžu využiť aj „pravidlo preferencie". To hovorí, že v únii majú prednosť občania pristupujúcich štátov pred občanmi z nečlenských štátov.
Prechodné obdobia sa netýkajú tých, ktorí v čase nášho vstupu do Európskej únie už budú v únii pracovať aspoň 12 mesiacov. Obmedzenia sa nebudú týkať ani tých, ktorým sa podarí po dátume nášho vstupu nájsť si prácu v únii a získať pracovné povolenie aspoň na 12 mesiacov. (haj)
Práca bez obmedzenia
Dánsko
bez prechodných období, pracovné povolenie však dostanú iba tí, ktorí sa zamestnajú aspoň za minimálnu mzdu, aby sa predišlo prílevu príliš lacnej pracovnej sily.
Holandsko:
bez prechodného obdobia, ale do krajiny môže prísť medzi 1. májom 2004 a 1. májom 2005 najviac 22-tisíc migrujúcich pracovníkov.
Írsko, Veľká Británia, Švédsko, všetky pristupujúce krajiny
Práca iba s pracovným povolením
Belgicko, Fínsko, Grécko, Španielsko, Nórsko
dvojročné prechodné obdobie.
Nemecko, Rakúsko
sedemročné prechodné obdobie, počas ktorého platí bilaterálna dohoda. Tá umožňuje v prípade Nemecka vzájomné zamestnanie 1000 osôb ročne, dovolené sú aj pracovné pobyty pre študentov.
Tieto krajiny obmedzujú aj možnosť firiem sídliacich na Slovensku alebo v inej pristupujúcej krajine poslať na ich územie vykonávať služby svojich zamestnacov.
V Rakúsku pôjde o služby v oblasti krajinného záhradníctva, úpravy kameňa, výroby kovových konštrukcií, stavebníctvo, bezpečnostné služby, priemyselné čistenie, domáce ošetrovateľské služby, sociálnu prácu.
V Nemecku o stavebníctvo, priemyselné čistenie, návrhovanie interiérov.
Francúzsko
prechodné obdobie 5 rokov, rokuje sa o možnosti, že by vo Francúzsku mohlo pracovať do 300 odborníkov vo veku 18 - 35 rokov.
Luxembursko
obmedzenia, platí bilaterálna dohoda, na ktorej základe možno v krajine bez ohľadu na trh práce zamestnať 20 Slovákov, dovolené sú stáže pre študentov.
Švajčiarsko
zatiaľ platí bilaterálna dohoda, ktorá povoľuje pracovné stáže, najmä pre pracovníkov gastronómie, zdravotné sestry. Švajčiarsko povoľuje aj zamestnávanie občanov dnešných štátov únie len s obmedzeniami.