BRATISLAVA - Slovenská televízia sa od včera riadi novým zákonom, čo by malo priniesť efektívnejšie hospodárenie a kontrolu. Významnou zmenou je prevod majetku štátu, ktorý doteraz televízia iba spravovala, priamo do jej vlastníctva. Tento majetok, ako aj majetok získaný z koncesionárskych poplatkov a peniaze na účte STV pochádzajúce zo štátneho rozpočtu budú vyňaté z exekúcií.
Väčšiu vážnosť nadobúda aj Rada STV. Rozširuje sa počet jej členov zo súčasných deväť na 15. Úlohou rady bude okrem iného aj tajná voľba generálneho riaditeľa STV, ktorého doteraz volil parlament. Voľba členov rady je rovnako ako doteraz na poslancoch, novinkou je však princíp rotácie. Časť členov bude v rade dva roky, časť štyri a časť šesť rokov.
Novostanoveným orgánom je trojčlenná dozorná komisia, ktorá bude mať dohľad nad riadnym a účelným hospodárením STV. Jej členov vymenujú po jednom prezident, parlament a vláda.
STV už môže aj podnikať a zakladá šesť dcérskych spoločností so 100-percentnou účasťou STV. „Ide o ďalší krok reštrukturalizácie STV, ktorého cieľom je zvýšiť príjmy a transparentnosť finančných tokov STV," tvrdí člen vedenia Branislav Záhradník.
Spoločnosť Koncesia sa bude zaoberať vymáhaním koncesionárskych poplatkov a marketingom v tejto oblasti, konateľom je Brian Lipták.
Spoločnosť 1.2 media sa bude venovať predaju reklamného priestoru, sponzoringu a ostatným obchodným aktivitám, konateľom je Ľubor Košút.
Spoločnosť STV Braodcasting by sa mala venovať šíreniu signálu, budovaniu siete vysielačov a digitalizácii, konateľom je Marcel Para.
Spoločnosť STV Production and Technology bude vstupovať do koprodukčných projektov v oblasti tvorby programu s nezávislými producentmi, konateľom je Marcel Para.
Spoločnosti TV BB a TV KE budú zastrešovať činnosti ostatných dcérskych spoločností pri štúdiách STV v Banskej Bystrici a Košiciach, konateľmi sú Branislav Zahradník a Jana Bucková.
Ústredný riaditeľ ponúkol Rade STV možnosť nominovať svojich zástupcov do dozorných rád týchto obchodných spoločností. (sita, hr)