Okrem toho RSF upozornilo, že Rakúsko ako posledný členský štát Európskej únie ešte neumožnil vznik celoštátnej súkromnej televízie a rozhlasu a nezaisťuje tak potrebnú pluralitu elektronických médií.
Za najnaliehavejší problém žurnalistická organizácia považuje „množiace sa osobné útoky proti rakúskym novinárom, procesy vedené proti niektorým denníkom a záplavu politicky motivovaných intervencií a sťažností proti redaktorom verejnoprávneho rozhlasu a televízie ORF“, ktoré používa kontroverzný člen vládnucej koalície - strana Slobodných (FPÖ) - ako prostriedok, ako si vynútiť priaznivejší obraz svojej politiky v médiách.
RSF preto vyzýva Európsku úniu, aby „naďalej ostražito sledovala otázky pluralizmu a slobody informácií v Rakúsku“. Organizácia považuje za „európsku raritu, že Rakúsko dosiaľ neuvoľnilo vysielanie“ a neposkytlo frekvencie na vznik celoštátneho súkromného rozhlasu a televízie. Štát tak naďalej udržiava svoj „kvázimonopol“ na tieto médiá, zdôrazňuje RSF, s ohľadom na skutočnosť, že elektronický mediálny trh ovláda verejnoprávna ORF, zatiaľ čo súkromným subjektom sú povolené iba miestne stanice.
Za nepriaznivú označuje RSF aj situáciu, keď si iba dve vydavateľské skupiny rozdelili väčšinu tlače v krajine s obmedzeným trhom šiestich miliónov čitateľov a keď 43 percent trhu ovláda jediný bulvárny denník Neue Kronen Zeitung, „ktorého edičná línia je blízka ideologickým tendenciám prispievajúcim k volebnému úspechu (bývalého šéfa FPÖ) Jörga Haidera“. (čtk)