
Ehud Barak - zamyslenie po rozlúčke s veľkou politikou. FOTO - REUTERS
JERUZALEM - Odchádzajúci izraelský premiér Ehud Barak v noci na včera oznámil odchod z politického života - aspoň na istý čas - keď odmietol ponuku svojho nástupcu Ariela Šarona na kreslo ministra obrany, zriekol sa poslaneckého mandátu a s okamžitou platnosťou aj vedenia Strany práce. Barak tak veľmi zamiešal kartami. Toto rozhodnutie totiž prijal v čase, keď vzniká vláda národnej jednoty, v ktorej by mali byť rovnocennými partnermi labouristi a Šaronova strana Likud. Scenár spolupráce ľavice a pravice, líšiacej sa predovšetkým v pohľade na mierový proces, však stále ostáva otvorený. Ariel Šaron však stále verí, že vládu zostaví. „Potrebujem na to o niekoľko dní viac, ale nevzdám to,“ povedal včera.
Kreslo ministra obrany nový izraelský premiér pohotovo ponúkol bývalému premiérovi Šimonovi Peresovi, ktorý predtým dostal ponuku na post ministra zahraničných vecí. Tým si znovu rozhneval vedenie Strany práce, ktoré mu, v prípade, že sa rozhodne pre vstup do vlády, chcelo ponúknuť vlastných kandidátov.
Barak odmietnutie funkcie odvôvodnil nemožnosťou spolupracovať s novým radikálnym premiérom Izraela. Použil však aj druhú stranu mince, keď sa odvolával aj na to, že si to neželá jeho vlastná Strana práce ani izraelská verejnosť. „Vaša predstava o spolupráci … a vaše želanie, aby úloha ministra obrany ostala otvorená, vážne podlomili dôveru medzi nami a nedovoľujú mi prijať funkciu,“ napísal Barak v liste Šaronovi. Barak povedal, že pomýšľal na vstup do vlády národnej jednoty preto, že Izrael v súčasnej vážnej situácii „potrebuje jednotu“. „Z titulkov v tlači som si však vzal ponaučenie, ako si vlastne predstavujete jednotu,“ utrúsil Barak pred novinármi.
Po porážke vo voľbách izraelské médiá veľmi často kritizovali Baraka ako „prevracača kabátov“, ktorý sa kvôli získaniu funkcie vzdáva svojich etických princípov. Jeho stranícki kolegovia mali pocit, že ich chce autoritárskym spôsobom vtiahnuť do spornej koalície so Šaronom. Samotná Strana práce ešte definitívne nedala odpoveď na to, či prijme účasť vo vláde. Jedna skupina v strane odmieta členstvo vo vláde národnej jednoty ako „pakt s diablom“, pričom ďalšia skupina bola ochotná podporiť vstup do vlády pod podmienkou, že v nej nebude Barak.
Vedenie strany sa má rozhodnúť v pondelok - aj o tom, kto vystrieda na čele strany Baraka. Okrem Peresa sa v tejto súvislosti spomína predseda parlamentu Avraham Burg, minister zahraničných vecí Šlomo Ben Ami, minister práce Benjamin Ben-Eliezer, ako aj ďalšie mená.
(kl, reuters, čtk)