
Hinduisti mali včera posledný deň na to, aby v posvätnej rieke Gange zmyli svoje hriechy. FOTO - REUTERS
januára ponorilo 100 miliónov pútnikov - o 30 miliónov menej, než sa očakávalo.
Včera, v posledný deň Veľkého krčahového sviatku, ako sa tiež zvyklo nazývať obradné zmývanie hriechov, sa k brehom Gangy prišiel okúpať asi milión ľudí - niektoré časti posvätného územia, hlavne dlhé stanové mestečko postavené špeciálne pre pútnikov, predsa len pôsobili opustene. Vyvrcholením festivalu pri posvätnom meste Iláhábád na sútoku riek Ganga, Jamuna a mýtickej tretej rieky, bol 24. január. V tento jediný deň sa v rieke okúpalo 30 miliónov pútnikov.
Hinduisti veria, že kúpeľ pri Sangame, čiže svätom sútoku, ich zbaví hriechov, ukončí cyklus prevteľovania a urýchli púť k posmrtnému životu. Okrem toho veria, že Sangam je jedným zo štyroch miest, kde Bohu z krčahu spadla na zem kvapka elixíru nesmrteľnosti.
„Nie je nič nezvyčajné, že príliv pútnikov sa ku koncu sviatku Melá zmenšuje, zvlášť po odchode akharov (mníšskych rádov),“ povedal P. K. Asthana, bývalý vládny úradník. Väčšina svätých mužov - vrátane popolom potretých nahých pustovníkov, Naga Babov, ktorí šli na čele davu pútnikov do Sangamu - odišla už pred vyše dvoma týždňami. Stanové mestečko založené špeciálne kvôli festivalu, niektorými žartovne nazývané duchovný Woodstock, bolo v stredu dokonale pusté. Sviatočná horúčka začala slabnúť po poslednom veľkom obradnom kúpeli 8. februára, ktorý sa konal bez hlučných a pestrých procesií sádhuov, čiže potulných svätcov, ktorí vtláčali pečať predošlým dňom, mimoriadne priaznivým na kúpeľ. Pútnici, ktorí sa vybrali na kúpeľ v posledný deň, tak urobili preto, aby sa vyhli davom. Niekoľko zahraničných turistov, ktorí prišli na oslavy v nádeji, že sa pokochajú jedinečnou atmosférou festivalu, vyjadrilo sklamanie. „Keby som bol vedel, aké to bude, nebol by som prišiel v takomto čase. Melá sa už zjavne skončila a niet sa tu veľmi na čo pozerať,“ poznamenal Talian Antonio.
(reuters)