WASHINGTON - V spravodajských údajoch o Iraku pred vojnou boli zrejme nedostatky, pripustila vo štvrtok poradkyňa amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleeza Riceová. „Sú rozdiely medzi tým, čo sme vedeli, keď sme tam šli, a tým, čo sme tam zistili," povedala televízii CBS. „Nie je to však prekvapujúce v takej uzavretej a tajnostkárskej krajine, akou bol Irak, v krajine, ktorá robila všetko pre to, aby podviedla svet," vysvetlila.
V sérii televíznych vystúpení Riceová hájila Bushovo rozhodnutie zaútočiť na Irak bez súhlasu OSN. Uviedla, že celá pravda o irackých zbrojných kapacitách možno nikdy nevyjde najavo vzhľadom na to, že po invázii boli vládne úrady vyplienené a množstvo dokumentov bolo zničených. Podľa kritikov však americká vláda len nedostatočne zabezpečila dôležité objekty ihneď po invázii a oslabila tak hľadanie zbraní.
Podľa Riceovej vláda nezmení postoj, že bolo nevyhnutné, aby bol vtedajší iracký prezident Saddám Husajn odstránený. „Je to nebezpečný muž v nebezpečnej časti sveta a bolo načase s touto hrozbou niečo urobiť," vyhlásila.
Predstavitelia vlády prezidenta Georga Busha po mesiaci dávali najavo presvedčenie, že zbrane hromadného ničenia budú v Iraku nájdené. Ale šéf amerického tímu pátrajúceho po zbraniach David Kelly zo svojej funkcie minulý týždeň odstúpil s tým, že Irak zásoby chemických a biologických zbraní nemal. Pri vystúpení v Kongrese v stredu pripustil, že vzhľadom na ničenie dokumentov a vyplienenie laboratórií a vojenských základní v Iraku zrejme nejasnosti okolo zbraňových kapacít pretrvajú. Súčasne sa vyslovil pre nezávislé vyšetrenie činnosti amerických spravodajských služieb.
To však Riceová odmieta. Podľa nej by tím pátrajúci po irackých zakázaných zbraniach mal najprv dokončiť svoju prácu a dodala, že spravodajské služby už i tak začali vlastné šetrenie. (čtk)