Iránska žena nesie cestou z modlitieb portrét ajatolláha Chomeneího a jeho synov. Ajatolláh má napriek reformnej vláde v krajine stále hlavné slovo. FOTO - REUTERS
Iránsky minister vnútra Abdulvahíd Músavi-Lari včera požiadal Radu dozorcov, aby odložila termín parlamentných volieb, ktoré sú naplánované na 20. februára. Podľa iránskych ústavných právnikov musia klerici návrh akceptovať, aj keď to pravdepodobne urobia s veľkou nevôľou. Zatiaľ žiadosť nechceli komentovať.
Ešte vo štvrtok o odklad volieb požiadalo 28 iránskych guvernérov lojálnych reformnému prezidentovi Mohammadovi Chatámímu. Všetci tiež pohrozili rezignáciou.
Iránsky politológ Husejn Rassam agentúre Reuters povedal, že žiadosti o odloženie volieb sú „súčasťou psychologickej hry, ktorú hrajú reformátori s klerikmi". Chcú tak docieliť, aby Rada zmenila svoje rozhodnutie zakázať účasť vo voľbách takmer tretine registrovaných kandidátov. Mimo hry tak zostalo 3605 z 8157 kandidátov. Rada je však neoblomná.
Guvernéri aj vláda tvrdia, že voľby budú slobodné a férové až vtedy, ak Rada dozorcov zruší svoj zákaz a umožní reformným uchádzačom usilovať sa o miesto v parlamente. Dôvod zrušenia kandidatúry bol v mnohých prípadoch jediný: nelojalita k islamskému zriadeniu a klerikom.
Veľmi priehľadný bol aj cieľ klerikov: znížiť počet reformistov na kandidátkach a zabezpečiť si vo voľbách, aby mali v parlamente nadpolovičnú väčšinu. V roku 2000 ju po takmer 20 rokoch neobmedzenej vlády prekvapujúco stratili.
Rada po silnom tlaku reformistov a na žiadosť najvyššieho duchovného Iránu ajatolláha Chameneího oznámila, že zoznam odmietnutých kandidátov zreviduje. Výsledok oznámila včera večer. „Viac ako 1160 kandidátov bolo vrátených na zoznamy," cituje agentúra Reuters vyhlásenie rady. Podľa predbežných správ však medzi nimi nie je ani jeden zo súčasných 80 poslancov, ktorých tiež rada vyradila.
Hovorca rady ešte včera ráno podľa AFP avizoval, že toto číslo je konečné a rada sa nedá zastrašiť tlakom a vydieraním.
„Je to nedostatočné. Nezáleží na tom, koľkým povolili kandidatúru. Podstatné je, aby prešiel každý, u koho neexistuje významný dôvod na odmietnutie," komentoval rozhodnutie rady reformný politik Saíd Šariati.
Odhodlanie bojovať za všetkých vylúčených kandidátov vyjadril aj prezident Chatámí. Zároveň však tvrdí, že nechce zmeniť termín volieb. Môže sa totiž stať, že ak by sa stanovil nový termín, neprešli by ani tí, ktorých už rada schválila. Jej predseda Ahmed Džanátí totiž oznámil, že súhlas rady s kandidátmi sa vzťahuje len na voľby stanovené na 20. februára.
JANA MIKUŠOVÁ