Zamestnanci BBC si odchod generálneho riaditeľa Grega Dykea neželali. Jasne to dali najavo na demonštrácii pred sídlom spoločnosti.
FOTO - REUTERS
ávnej BBC nespravodlivý. A tento pocit majú aj v sídle BBC.
V súčastnosti už bývalý generálny riaditeľ Greg Dyke (rezignoval vo štvrtok) včera jednoznačne vyhlásil, že má k verdiktu výhrady. „Ja a ďalší v BBC a určite náš právny tím sme boli prekvapení povahou správy. Šokovalo nás, že to bolo také čiernobiele. Vedeli sme, že sme urobili chyby, ale nie sme presvedčení, že sme chyby robili len my."
Hutton vypracoval správu o okolnostiach minuloročnej samovraždy britského experta na iracké zbrane Davida Kellyho, ktorý bol informačným zdrojom pre reportéra BBC Andrewa Gilligana. Dyke kritizoval sudcu aj z inej strany. Zhodol sa síce s odchádzajúcim predsedom Rady guvernérov, že „rozhodcu si nemožno vyberať", ale potom ho doplnil: „Toho rozhodcu si vybrala vláda."
Čo bude s BBC? Kto teraz povedie najslobodnejšiu z verejnoprávnych inštitúcií na svete? BBC napríklad spochybňovala už na začiatku vojny v Iraku dôvody spojencov na útok, čo vláda niesla len veľmi ťažko. Silne znie najmä varovný hlas, že ruky preč by mal od nej dať premiér a nemal by sa snažiť zasahovať do výberu nového vedenia.
Vo štvrtok večer ešte pred sídlom BBC v Londýne aj v niekoľkých ďalších mestách demonštrovali zamestnanci proti Dykovej rezignácii a vyjadrovali mu podporu.
„Blair a jeho ministri si mohli myslieť, že sa očistili, podstatná časť spoločnosti má iný názor," povedal pre Reuters politológ Anthony King z Essexskej univerzity.
O tom, že BBC hovorila v diskusii s vládou pravdu o možnostiach irackého zbrojného arzenálu, nepochybuje 67 percent osôb, vláde vyjadrilo dôveru 37 percent opýtaných.