* Vedci z univerzity v Maastrichte, ktorí porovnávali zdravotný stav ľudí pracujúcich na zmeny, teda aj cez noc, s ľuďmi, ktorí pracujú len cez deň, zistili, že „zmenári“ sú dvakrát viac vystavení riziku vzniku nepravidelného srdcového rytmu. Tieto nepravidelné ozvy sú podľa nich indikátorom budúcich problémov so srdcom, vrátane infarktu.
* Holandskí odborníci pripomínajú, že pri svojom výskume vylúčili vplyvy ďalších rizikových faktorov, ako sú fajčenie či konzumácia kávy a alkoholu. Podľa nich predstavuje práca v noci pre ľudský organizmus obrovskú stresovú záťaž. Vedci sa domnievajú, že ich štúdia potvrdila priamu spojitosť medzi prácou na zmeny a chorobami srdca.
* To, že ľudia, ktorí sú zamestnaní v nočnej prevádzke, mávajú častejšie problémy so srdcom, naznačili už aj predchádzajúce výskumy. Srdce je totiž tak ako celý organizmus prirodzene naprogramované tak, aby v noci svoju činnosť spomalilo. (tasr)
čím v týchto dňoch žijete?Kateřina Brožová, herečka
V týchto dňoch sa moje myšlienky točia väčšinou len okolo jednej témy. Tým je moje dieťa. Som totiž v požehnanom stave a termím pôrodu sa blíži – má to byť 14. októbra. A nielen v tej súvislosti myslím aj na budúcnosť a bezpečie. Veľmi sa ma dotkli udalosti v USA a mám obavy z toho, čo bude nasledovať. Až mi túto otázku položíte nabudúce, určite vám rada porozprávam o svojich pracovných povinnostiach a plánoch.
Ľubomír Ftáčnik, minister školstva
Veľmi intenzívne žijem prípravou trojice zákonov týkajúcich sa reformy vysokého školstva a systému štátnej podpory vedy a techniky. Spomínam ich na prvom mieste najmä preto, že sú to zásadné reformné kroky, ktoré sú obsiahnuté v programovom vyhlásení vlády a ktorým prikladám nielen ja ako minister školstva, ale aj celá vláda veľkú dôležitosť.
Druhou otázkou, ktorá ma tlačí a ktorou teraz žijem, je otázka dlhov základných a stredných škôl. Je mi totiž nepríjemné počúvať a čítať o odpájaní ďalších a ďalších škôl, o problémoch, ktoré hrozia v tejto oblasti, aj keď ako minister školstva nemám priamu zodpovednosť, keďže zriaďovateľskú funkciu voči školám vykonávajú okresné a krajské úrady. Uvedomujem si však celkovú zodpovednosť, ktorú má ministerstvo školstva za oblasť vzdelávania.
Ivona Kautmanová, mykologička
Terorizmom. To ma štve a toho sa bojím. A inak výstavou húb, ktorú máme budúci týždeň v Slovenskom národnom múzeu. Je to vyvrcholenie mojej hubárskej sezóny. Trvá iba tri dni, ale sú to strašné fofry, lebo tam sa nedá nič pripraviť dopredu. Takže teraz zháňam huby, ľudí, propagáciu a je to blázinec.
Ján Budaj, poslanec NR SR
Po 11. septembri sa všetci sa pokúšame pochopiť, čo má prísť. Veľa sa hovorí o tom, či sme pripravení na vojnu s terorizmom. Ale pritom ani nevieme, čo to znamená. Máme mať doma zase metrák soli? Niekoho napadlo preveriť, či sú chránené jadrové elektrárne. Zisťujeme, že nemáme kryty ani plynové masky. Cítim, že sa mení aj náš vzťah k NATO. Už nie sme proti, ten vypočítavý človiečik v nás nám našepkáva, že ochrana NATO sa nám môže hodiť.
Odpovede na otázku, či sme pripravení neprepočuť výzvy tretieho tisícročia, však nepadnú v kokpitoch nášho letectva, ani na bojových poliach Afganistanu. Jednu sme už zodpovedali. Odznela v Rohovciach pri referende, ktorým 98 percent obyvateľov tejto dedinky odmietlo v chotári azylantov. Jeden z nich na obrazovke povedal, že je hlboko veriacim, ale odtiaľ potiaľ… Takže, prvá runda je prehratá, nezbadali sme, že otázkou našej pripravenosti na budúcnosť bolo, či sme schopní zľutovania nad utečencami. Napríklad aj tými, čo si chcú zachrániť svoje životy pred Talibanom. A ak sme už necítili žiadnu humanitárnu povinnosť, mohli sme si aspoň spomenúť na desaťtisíce našich ľudí, ktorí získali azyl krajinách blahobytného Západu v časoch našej neslobody.
(jb, bd)