Stačí formulár, elektronický podpis a e-mail. Kontakt s úradmi by mal byť jednoduchší už počas tohto roka.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Už o pár dní bude splnený základný predpoklad na používanie elektronického podpisu pri komunikácii so štátnou správou. Národný bezpečnostný úrad schváli takzvanú certifikačnú autoritu, ktorá bude vydávať certifikáty o elektronickom podpise, elektronické kľúče a potrebný softvér. Vo februári sa ňou stane Elektrotechnický výskumný a projektový ústav v Novej Dubnici. Neskôr pribudnú ďalšie dve inštitúcie. „Či sa elektronický podpis bude používať, už záleží len na tom, ako sa k nemu postavia úrady štátnej správy," povedal Peter Oravec, riaditeľ sekcie elektronického podpisu na úrade.
Hoci zákon o elektronickom podpise je platný už takmer dva roky, zavedeniu e-podpisu do života bránila neexistencia certifikačnej autority. Tá bude plniť úlohu „elektronického notára" a vydávať certifikáty. Požiadať o ne môže ktokoľvek, kto chce uprednostniť pri komunikácii so štátnou správou elektronickú poštu pred osobnou návštevou. Ak takýto certifikát bude vlastniť, môže elektronický podpis používať všade tam, kde sa vyžaduje vlastnoručný. „Znamená to, že ak úrady budú tento spôsob podporovať, budú sa môcť všetky dokumenty podpisovať elektronicky a nebude potrebné ísť osobne napríklad na daňový alebo na colný úrad," spresnil Oravec.
Úrady však podľa neho nie sú dostatočne pripravené na jeho prevádzku. „Už teraz môžu vedieť, že od februára bude fungovať schválená certifikačná autorita. Mali minimálne tri mesiace na to, aby mohli pracovať na príprave jeho aplikácie, len sa vyhovárajú," dodal.
Medzi už pripravenými štátnymi inštitúciami by mali byť daňové úrady. „V súčasnosti daňové riaditeľstvo testuje skúšobnú prevádzku elektronického podávania daňových priznaní s vybranými subjektmi," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva.
Daňovej správe by mal elektronický podpis zredukovať administratívu. „Dnešné papierové podania musíme nahrávať do elektronickej podoby - skenovaním a ručným prepisovaním údajov," vysvetľuje Merva. Nepredpokladá však, že by sa daňové podania mohli podávať elektronicky už tento rok. „Ešte nie je vyriešená otázka časovej pečiatky a normy pre bezpečnosť. Potom budeme môcť zriadiť akúsi verejnú elektronickú podateľňu, ktorá rozdistribuuje jednotlivé podania na správne adresy vnútri daňovej správy k jej jednotlivým adresátom," hovorí Merva. Daniari chcú dokončiť testovanie svojho systému a až potom ho spustia do reálnej prevádzky.
Takisto živnostenské úrady tvrdia, že zareagovali na potreby e-podpisu včas. „Dnes má e-mailovú adresu každý jeden živnostenský úrad, a prispôsobíme tomu aj technické vybavenie," povedal Ján Dutko, riaditeľ odboru živnostenského podnikania na ministerstve vnútra. Nevidí však veľký efekt v elektronickom podpise pre živnostenské podnikanie. „Cesta na úrad sa ušetrí, len pri ohlasovaní živnosti. Prebrať si ju musí každý osobne," tvrdí.
Čo je elektronický podpis?
Elektronický podpis je technický spôsob, ktorým sa podpisujú elektronické dokumenty a ktorým možno dodatočne preukázať, že sa v dokumente neurobili neoprávnené zmeny. Takýmto podpisom možno podpísať všetky druhy elektronických dokumentov. Je rovnocenný s vlastnoručným podpisom.
Koľko by mal stáť certifikát?
Záujemcu o elektronické podávanie by mal certifikát na podpis stáť ročne 600 až 1000 korún, v závislosti od cenníka certifikačnej autority.
„V Európskej únii osvedčenie stojí 50 eur ročne, v Slovinsku alebo v Estónsku kartičky na elektronický podpis vydávali dokonca zadarmo," hovorí Peter Oravec z Národného bezpečnostného úradu. Kľúč však bude platiť na komunikáciu so všetkými úradmi, teda na podanie daňového priznania sa použije rovnaký podpis, ako napríklad na žiadosť o stavebné povolenie. (tc)
Je elektronický podpis bezpečný?
Napodobiť alebo sfalšovať elektronický podpis je takmer nemožné a oveľa ťažšie ako ručne písaný podpis. Elektronický podpis je chránený veľmi zložitým šifrovaním. Zdroj: www.e-podpis.sk
Ako vyzerá elektronický podpis?
Elektronický podpis môže vyzerať aj takto:
začiatok podpisu » pxg5UFWH/kZbfbeCUyltcq4FELA+Dia3kr457LIOnACGM=+ldfuPHoTcYpITaacF*1qyKm 93+rmXWru2J7mHRqz/MstVh5xdACf1qX1+a5kr4ba4BlL/ZkBqi273/m9rGwu=FMXodSv%5shrDLu537yJ
T628mSgZe8RCd+ « koniec podpisu