ov veľké plus. Doteraz nebola stanovená žiadna fixná lehota a súdy často konali aj v prípade jednoduchej zmeny niekoľko mesiacov.
„Odstraňujú sa tým administratívne bariéry podnikania," vyhlásila štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská. Od zmien si sľubuje aj menší priestor na korupčné správanie na ôsmich registrových súdoch.
Žitňanská si myslí, že dodržiavanie päťdňovej lehoty by nemalo byť problémom. Na základe štatistík boli všetky registrové súdy doplnené o potrebný počet vyšších súdnych úradníkov, ktorí sa budú starať o túto agendu.
Práve v tom je aj základný rozdiel v porovnaní s minulosťou. Až doteraz bol proces súvisiaci so zápismi v obchodnom registri považovaný za občianske súdne konanie, keď sudca podrobne skúmal predložené žiadosti. Od pondelka už stačí predložiť presne vyplnený návrh so všetkými prílohami. Vyšší súdny úradník iba preskúma, či návrh obsahuje všetky potrebné údaje a či ho predkladá oprávnená osoba. V prípade, že sú tieto podmienky splnené, vydá potvrdenie o registrácii.
Novinkou je to, že občania budú svoje návrhy dávať na presne stanovené tlačivá. Oni sami budú zodpovedať za to, že uvedú pravdivé informácie. Ak sa ukáže opak, „súd im môže udeliť pokutu do výšky stotisíc korún," povedala Žitňanská.
Štátna tajomníčka tvrdí, že všetko je pripravené na plynulý prechod na nový systém. Drobné problémy by mohli vzniknúť na súdoch, kde rýchlo pribúda veľa nových vecí. Týka sa to najmä Bratislavy. Ľudia, ktorých zápis nevybavia včas, si za určitých okolností budú môcť uplatňovať náhradu škody pre nesprávny postup štátu.
Registrových súdov je na Slovensku osem a sídlia vo všetkých krajských mestách. (rp)