WASHINGTON - Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) predpovedala, že rezignácia štátnika v budúcich 12 mesiacoch pre srdcové problémy nie je pravdepodobná. „Politici nemusia prijímať správy o srdcových ochoreniach predstaviteľov štátov s veľkými obavami. Najpravdepodobnejším výsledkom bude krátkodobá práceneschopnosť, avšak žiadna veľká zmena vo vláde,“ uvádza sa v správe CIA.
CIA predpovedá problémy kardiovaskulárneho typu, ktoré patria medzi hlavné príčiny úmrtia štátnikov, len dvom lídrom. O ktorých politikov pôjde, štúdia nespresnila. Časopis Annals of Internal Medicine pripomína, že vo východnej Európe je tento druh ochorenia naďalej na vzostupe. Lekári pracujúci pre americkú tajnú službu CIA v predpovediach vychádzali z podrobných štúdií zdravotného stavu 64 štátnikov. Podľa ich správy počet prípadov srdcových chorôb medzi svetovými vodcami za posledných 30 rokov poklesol na 42 percent, čo je porovnateľné s priemerom amerických mužov. „Vo všeobecnosti sa predpokladá, že hlavní aktéri politiky majú k dispozícii tie najlepšie lieky, technológie a profesionálne služby, aké v krajine existujú alebo aké sa dajú doviezť. Okrem toho majú možnosť odcestovať do tých najlepších ústavov na svete,“ uvádza štúdia.
Náhla zmena na poste hlavy štátu môže byť v mnohých krajinách príčinou politickej nestability. Od roku 1990 žiadny zo svetových vodcov neopustil úrad rok po prvom infarkte. V 80. rokoch tak urobila tretina a v 70. rokoch dve tretiny štátnikov. Najznámejším prípadom vodcu trpiaceho srdcovými problémami bol Boris Jeľcin, ktorému bol v roku 1996 voperovaný päťnásobný by-pass. V Spojených štátoch v minulom roku utrpel ľahký srdcový infarkt súčasný viceprezident Dick Cheney. (čtk, tasr)