Námorník, ktorý mal v ponorke na starosti kontrolu hladiny, údajne nemohol dokončiť svoju prácu. Tento člen posádky mal detailne zakresliť polohu ponorky oproti iným plavidlám v jej okolí. „Povedal nám, že ďalej nemohol pokračovať v zakresľovaní… Na vine boli civilisti,“ povedal vedúci vyšetrovateľ rady pre bezpečnosť dopravy John Hammerschmidt. Vyšetrovateľ ale dodal, že námorník civilistov nepožiadal, aby odstúpili. „Zatiaľ nevieme, do akej miery je táto informácia dôležitá.“
V ponorke boli ako hostia 16 civilisti. Dvaja z nich dokonca sedeli na kľúčových postoch riadenia. Boli však pod detailným dozorom posádky. Predstavitelia námorníctva doteraz trvali na tom, že civilisti nezohrali pri nehode žiadnu úlohu.
Vyšetrovatelia tiež oznámili, že ponorka počas svojej plavby sonarom na hladine zachytila 13 plavidiel. Poslednou bola práve japonská rybárska loď Ehime Maru. Ponorka Greenville ju zaregistrovala o 12.32 h. O 71 minút neskôr do nej tragicky narazila.
Civilisti vyšetrovateľom povedali, že sa na kontrolnom stanovišti nerozprávali a ani nepohybovali. Posádka ich tam zobrala poobede, keď ponorka v priebehu krátkeho času urobila viacero rýchlych manévrov.
Potom ich priviedli k monitoru videoperiskopu. Všetci civilisti až na jedného jednoznačne povedali, že pred vynorením na monitore nevideli žiadne plavidlo. Podľa Hammerschmidta si len jedna žena myslela, že na hladine zazrela nejaké plavidlo. Neskôr však povedala, že loď, ktorú zahliadla, určite nebola Ehime Maru.
Rybárska loď sa potopila 9. februára. Deväť ľudí je doteraz nezvestných a pravdepodobne zostali uväznení vo vnútri lode.
(kos, reuters)