Reálna cena kúpeľov je podľa odborníkov ešte vyššia.
FNM sa kúpele pokúša predať už tretíkrát. Pred niekoľkými rokmi ich predal pod vplyvom politických rozhodnutí privatizérovi Karolovi Martinkovi, po zmene vlády však od zmluvy spätne odstúpil.
Pred mesiacom sa skončil fiaskom aj druhý pokus o privatizáciu. Záujemca, ktorý za piešťanské kúpele ponúkal najviac, nemal podľa FNM vierohodné finančné krytie. Podľa neoficiálnych informácií mala nákup financovať banka so sídlom na Cypre, čo po dohode s centrálnou bankou fond neakceptoval a tender vyhlásil za neúspešný.
Účastníci aktuálnej verejnej súťaže o majoritný podiel v piešťanských kúpeľoch sa musia prihlásiť do 10. januára 2002 odovzdaním podkladov poradcovi FNM pri privatizácii, ktorým je spoločnosť Benefit Finance. Podklady by mali obsahovať aj opis poskytovaných služieb záujemcu, údaje o dosiahnutých výsledkoch za roky 1998 až 2000 a podrobnosti o konečnej vlastníckej štruktúre záujemcu.
Oficiálnemu prihláseniu by mal predchádzať hĺbkový právny a ekonomický audit v kúpeľoch, ktorý prebehne v decembri. Záujemcovia o due diligence sa musia prihlásiť do 28. novembra.
Štát získal piešťanské kúpele v júli 1999 spätným odstúpením od zmluvy s firmou Vadium Group, ktorej zakladateľom je Karol Martinka. Dôvodom odstúpenia bol podvod pri ich privatizácii. Obvinený Martinka ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Vadium Group spolu s ďalšími osobami údajne podvodne previedol 51 percent akcií kúpeľov najprv na Spoločnosť zamestnancov piešťanských kúpeľov a potom na Vadium Group, čím vraj spôsobil škodu najmenej 602 miliónov korún.
TOMÁŠ VELECKÝ