Digitálna televízia musí počkať

BRATISLAVA - Menej kvalitný obraz televízneho prijímača a zhoršenú kvalitu zvuku by mala v budúcnosti vyriešiť digitalizácia televízie. Na Slovensku by súčasné analógové vysielanie mala nahradiť do roku 2015.

Digitálny prenos televízneho signálu by mal znamenať vyššiu kvalitu obrazu, ale aj lacnejšie vysielanie vysielacích sietí. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

Už tento rok sa začne s jej pokusnou prevádzkou. „V júni sa púšťame do veľkého projektu digitalizácie televízie. Vyčlenili sme 30 miliónov korún na pilotný projekt v oblasti Banskej Bystrice a Košíc," povedal minister dopravy a telekomunikácií Pavol Prokopovič. Pravidelné digitálne vysielanie by sa malo rozbehnúť v budúcom roku, ale prechod na úplné digitálne vysielanie by mal byť dokončený až roku 2015.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Digitálna televízia má v porovnaní s dnešným analógovým vysielaním pre divákov niekoľko výhod. Okrem kvalitnejšieho obrazu i zvuku umožní sledovať väčší počet programov, prijímať ich za pohybu, poskytne ďalšie dátové služby vrátane prenosu internetu a rozhlasových staníc. Lepší obraz však spozorujú len tí, ktorí majú bežné antény a príjem signálu vzhľadom na polohu slabý. „Tí, čo sú napojení na káblovú televíziu, rozdiel ani nespoznajú, pretože ich signál je kvalitný už teraz," spresňuje Juraj Oravec, vedúci sekcie rádiokomunikácie z Výskumného ústavu spojov.

Pre bežného človeka to však znamená aj dodatočné náklady. „Na príjem digitálnych signálov je nevyhnutný prijímač digitálnych signálov, tzv. set-top box. Ten sa zapojí medzi prijímaciu anténu a televízor," vysvetlil Dušan Gembala, technický riaditeľ OVP Orava.

SkryťVypnúť reklamu

„Ďalšou možnosťou, ako prijímať takýto signál, je mať hybridný televízor, ktorý môže prijímať analógové aj digitálne signály. Po ukončení analógového vysielania sa budú vyrábať len digitálne televízory. V zahraničí sa ceny samostatných zariadení na príjem digitálneho signálu pohybujú okolo 130 eur (asi 5 200 Sk).

Minister dopravy vylučuje, že by sa náhle odstavilo terajšie vysielanie a ľudia by boli nútení investovať do digitálnych prijímačov. „Ak by sa ukázalo, že by bola takáto investícia pre niektoré sociálne vrsty neprijateľná, nebudeme za každých okolností zavázať iba digitálny systém," vyhlásil Prokopovič.

Väčšina televízií na Slovensku vysiela digitálne už dnes. Zdigitalizovaný nie je len prenos ku konečnému spotrebiteľovi - divákovi. „Naša televízia vysiela v digitálnom formáte, a preto si projekt dodatočné technické zmeny nevyžiada. Možno očakávať, že náklady stúpnu všetkým vysielateľom, pretože poplatky za šírenie signálu nepochybne stúpnu," hovorí Ľudo Tóth, hovorca televízie. Digitalizáciu však v strednodobom horizonte nevidí veľmi reálnu aj preto, lebo hlavné náklady má znášať konečný spotrebiteľ. „Slovenský divák na to dnes ešte nemá," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Analógové vysielanie

Podstatou je, že snímaný obraz z televíznej kamery a zvuk z mikrofónu sú zmenené na spojitý analógový elektrický signál:

* v jednom televíznom kanáli sa prenáša len jeden televízny program,

* na mnohých miestach príjmu, najmä ak neexistuje priama viditeľnosť na vysielač, je kvalita obrazu horšia - vidieť tzv. „duchov", obraz je zašumený,

* počas pohybu (napr. vozidlo so zabudovaným televíznym prímačom) je príjem nekvalitný, resp. nemožný,

* na pokrytie územia sú potrebné vysielače s pomerne veľkým výkonom,

* susedné vysielače nemôžu pre rušenie vysielať na rovnakom televíznom kanáli, frekvenčné spektrum musí byť tak príliš široké.

Digitálne vysielanie

Obraz a zvuk, ktoré sú zmenené na spojitý analógový elektrický signál, sú následne digitalizované, to znamená premenené na sled logických núl a jednotiek:

SkryťVypnúť reklamu

* v jednom televíznom kanáli sa prenáša niekoľko programov (na Slovensku sa počíta so štyrmi). Tento súbor programov sa nazýva multiplex,

* šum a „duchovia" sa v televíznom obraze neobjavujú,

* je možné bez problémov používať aj mobilné prijímače v dopravných prostriedkoch,

* na príjem je potrebný prijímač digitálno-analógový prevodník (tzv. set-top box) alebo je priamo zabudovaný v niektorých televízoroch,

* je možný prenos aj iných služieb, napríklad rozhlasových programov alebo internetu. Pre interaktivitu sa uvažuje aj s možnosťou spätnej väzby - t. j. od diváka.

Autor: jj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  8. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 10 601
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 895
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 860
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 047
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 240
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 843
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 780
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 547
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu