Český štatistický úrad od júla do novembra v roku 2002 vykazoval nesprávne údaje o výške deficitu zahraničného obchodu. Ten nedosiahol 94 miliárd korún, ale iba päťdesiatpäť. Situácia, na ktorej sa podieľali štatistici aj colníci, vyvrcholila demisiou šéfky úradu Marie Bohatej. Podvedení sa cítili všetci hráči na trhu: Česká národná banka, vláda, komerčné banky, analytici, odborná verejnosť.
Korekcia údajov, ktoré zlepšili záporný výsledok českého obchodu zhruba o 40 miliárd korún, sa dotkla najmä odhadu výšky hrubého domáceho produktu (HDP). Ten vyjadruje trhovú hodnotu tovarov a služieb, vyrobených a poskytnutých v danom období. Zároveň podáva „korunné" svedectvo o výkonnosti ekonomiky. Saldo zahraničného obchodu totiž priamo vplýva na výšku HDP.
Dôsledkom nečakanej zmeny v rozdiele medzi vývozom a dovozom boli nové prepočty hrubého domáceho produktu. Tým sa to však nekončí. Od úrovne HDP sa odvíja prognóza daňových príjmov pri zostavovaní štátneho rozpočtu. Ako podiel k HDP sa vyjadruje výška schodku verejných financií. Ak napríklad členská krajina menovej únie dosiahne rozpočtový schodok tesne nad úrovňou 3 percent HDP, vyslúži si od Európskej komisie minimálne kritiku za porušenie maastrichtských kritérií. No v prípade, že dôjde k štatistickej chybe a ukáže sa, že HDP bol v skutočnosti oveľa vyšší, podiel deficitu k HDP tejto krajiny klesne pod tri percentá a z rozpočtovo nedisciplinovaného člena sa odrazu stane člen disciplinovaný.
Na základe vývoja HDP centrálna banka formuje svoju menovú politiku. Od výkonnosti ekonomiky a k nej prispôsobenej menovej politiky sa napokon odvíjajú investičné rozhodnutia bánk, firiem a domácností.
V prípade ČR oprava zlých dát hospodárske ukazovatele zlepšila, schodok zahraničného obchodu bol totiž v skutočnosti nižší. K nepríjemným otrasom nedošlo. Ľudia prijímajú náhle dobré správy ľahšie. V prípade Slovenska sa ukazuje, že oprava údajov o exporte bude zrejme viesť k nárastu schodku zahraničného obchodu o 14 miliárd korún na cca 29 miliárd. To možno zmení hospodárske výsledky k horšiemu.