BRATISLAVA - Nezamestnaní by sa na úradoch práce mali stretnúť s novým prístupom. Na každom z nich je informačno-poradenské oddelenie, kde záujemcom o prácu vysvetlia, na aké príspevky a dávky v nezamestnanosti majú nárok. Od februára totiž platí zákon o službách zamestnanosti, ktorý umožňuje nezamestnaným požiadať o nové príspevky - na sťahovanie za prácou, rozbehnutie vlastného podnikania alebo na vzdelávanie.
Úrady budú musieť vypracovať s nezamestnaným individuálny plán, ktorý by mal zvýšiť jeho šancu zamestnať sa. „Zvýšil sa počet pracovníkov aj nároky na kvalifikáciu zamestnancov," hovorí Tatiana Matejovičová z Ústredia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. „V minulosti schvaľovali poskytnutie príspevkov pre nezamestnaných správne rady, dnes je väčšina nárokovateľná," hovorí Matejovičová. Znamená to, že všetci, ktorí splnia nároky, príspevok automaticky dostanú.
„Veľký záujem očakávame najmä o príspevok na aktivačnú činnosť." Poskytuje sa vo výške tisíc korún a dostane ho každý nezamestnaný, ktorý pracuje aspoň 10 hodín týždenne pre obec, mimovládnu organizáciu, školu, zdravotné a sociálne zariadenia či cirkvi. Zoznam organizácií získa nezamestnaný na úrade, miesto si však už bude musieť nájsť sám.
„Zatiaľ ponúka tieto služby iba mesto, ak by sme sa chceli všetci nezamestnaní striedať, vyšlo by to na jedného každý tretí mesiac. A tisíc korún môžem dostať iba za mesiac, ktorý si odrobím. Nemáme tu nijaké mimovládne organizácie, iba cirkev," telefonoval do redakcie SME nezamestnaný Peter z Handlovej. Prácu si hľadá tak, že navštevuje firmy v okolí. „Nedostanem sa ani cez vrátnika. Ako mám byť aktívny?"
Organizácie, ktoré nezamestnaných prijmú, dostanú na jedno miesto príspevok v rozpätí 411 až 822 korún. „Zákon je nastavený tak, aby čo najviac ľudí mohlo dostať tisíckorunový príspevok, ale organizácie nemotivuje, pritom ony musia tieto miesta vytvoriť. Systém je použiteľný pri jednorazových akciách, ako vyčistiť potok, alebo zrušiť divoké skládky," hovorí Helena Woleková z nadácie Socia.
Nezamestnaným včera odpadla aspoň jedna prekážka, keď Ústredie úradu práce definitívne podpísalo dohodu o spolupráci so Sociálnou poisťovňou. Vďaka nej nebude treba navštevovať úrad práce so žiadosťou o zaevidovanie a potom ešte poisťovňu, so žiadosťou o dávku v nezamestnanosti. Od 15. januára bude možné spísať obe žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. (haj)
BRATISLAVA - Ministerstvo práce obmedzilo výšku poplatku, ktorý môže agentúra sprostredkúvajúca zamestnanie od záujemcov o prácu pýtať. Agentúry budú môcť žiadať poplatok najviac vo výške 10 percent zo mzdy, ktorú si záujemca dohodne so zamestnávateľom.
„Naša databáza je otvorená všetkým, ktorí splnia podmienky na vzdelanie a kvalifikáciu, zaregistrujeme ich a ak sú vhodní, ponúkame ich klientom. Úhradu nevyberáme, ani nebudeme vyberať od ľudí v databáze. Platia ju potenciálni zamestnávatelia," hovorí Petra Tomková z Management Partners Group.
Poplatky od klientov vyberajú najčastejšie agentúry, ktoré sprostredkúvajú prácu do zahraničia.
Sprostredkovať prácu je možné iba s povolením, doteraz ho vydávali úrady práce, teraz prešla táto povinnosť na nové úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Doteraz má takéto povolenie na Slovensku asi 300 agentúr, ktoré sprostredkúvajú prácu na Slovensku, ale predovšetkým do zahraničia.
Mnohé firmy, ktoré zamestnanie sprostredkúvajú, však povolenie nemajú a označujú svoju činnosť inak, napríklad ako personálne poradenstvo. Kontrolu vykonáva úrad práce. Naň, ako aj na políciu, sa môže obrátiť ten, kto agentúre zaplatil, ale nedostal sľúbené služby. (haj)