Významnú zmenu priniesol urbársky edikt Márie Terézie (tiež Tereziánsky urbár) z roku 1767: súkromné urbáre boli nahradené úradnými, urbárske povinnosti sa zjednotili. V časopise Pyramída sa píše, že k povinnostiam patrilo napríklad zaplatiť ročne jeden zlatý, odovzdať tzv. deviatok úrody z polí, príležitostné dary či „robotovať".
Podľa Tereziánskeho urbára sa urbárska pôda rozdelila na intravilán (pozemky v zastavanej časti obce) a extravilán (mimo zastavanej časti obce).
V roku 1848 bolo zrušené poddanstvo a s ním aj urbárska viazanosť roľníkov k zemepánom. Zrušili sa roboty, desiatok, iné naturálne plnenia i peňažné platby. Urbárska pôda prešla do vlastníctva roľníkov.
Ďalšie opatrenie prišlo vzápätí. Od roku 1855 sa v Uhorsku zavádzajú tzv. pozemkové knihy. „Pozemky (...) sa komisionálne spisovali, určovalo sa, koľko a ktorej pôdy sa vyčleňuje sedliakom a koľko zostáva zemepánovi," píše právnik Michal Hyben v Hospodárskom denníku. Pôda sa rozdelila na panskú a pôdu bývalých poddaných.
K tomuto obdobiu sa podľa Hybena viaže rozvoj individuálneho vlastníctva pôdy. Vznikajú prvé urbariáty založené na historickej skúsenosti spoločného užívania urbárskej pôdy. „Do pozemkovej knihy bol zaknihovaný pozemkový celok v členení podľa parciel a zhotovený zoznam spoluvlastníkov s vyznačením podielov," hovorí Hyben.
Vývoj pozemkového vlastníctva značne zasiahol nástup socializmu. Štát urbariátom odňal užívacie právo k lesom (vlastníctvo zachoval), pasienky prešli do vlastníctva jednotných roľníckych družstiev.
Individuálne vlastníctvo pôdy sa opäť začalo rozvíjať po roku 1989. Niekdajším podielnikom sa umožnilo získať späť svoje podiely a združovať sa v novodobých urbariátoch. „V rámci reštitúcie sa však nepristúpilo k obnove vlastníctva zrušených urbárov, ale len podielov fyzických osôb na pozemkoch, ktoré tvorili bývalý urbárnický majetok," hovorí Milan Ovseník zo Slovenskej spoločnosti urbárov. Štát tak podľa neho nerešpektoval historické korene urbárskeho práva.
Od 1. septembra 1995 fungovanie pozemkových spoločenstiev upravuje osobitný zákon (o pozemkových spoločenstvách).
Slovníček urbár (z lat. urbarium = mestská pozemková kniha) - súpis pozemkového majetku feudálneho panstva a povinností poddaných vyplývajúcich z užívania pôdy,
urbárska pôda - pôda, ktorej vlastníkom bol feudál a užívateľom boli poddaní.