Babičky v krojoch na minuloročnom maďarskom referende o vstupe do únie. FOTO - REUTERS
Politici budú hovoriť hlavne o vnútropolitických témach. Fidesz sa už pripravuje na voľbyMaďarsko je z krajín Visegrádskej 4 v prípravách na voľby do Európskeho parlamentu najďalej. Najvýznamnejšie strany uzatvárajú svoje kandidátky a volebná kampaň o 24 europoslaneckých miest sa už vlastne začala. Voľby budú 13. júna. Už teraz je jasné, že kampaň bude o vnútropolitických otázkach a až potom o európskych.
V Maďarsku sa volieb môžu zúčastniť len strany podobne ako v parlamentných voľbách. Aby postúpili, musia získať päť percent hlasov. Zatiaľ sa ich do súťaže prihlásilo šesť, prekročiť päťpercentnú hranicu však majú podľa prieskumov iba tri: vládna Maďarská socialistická strana (MSZP), opozičný Fidesz a možno aj vládny Zväz slobodných demokratov (SZDSZ), ktorý sa v prieskumoch pohybuje tesne pod osudovou hranicou. Podľa prieskumov by mohlo MSZP získať 10 až 12 miest, Fidesz 12 až 14, SZDSZ možno jedno-dve.
Vládni socialisti postavili do čela kandidátky súčasného ministra zahraničia Lászlóa Kovácsa, po ňom nasleduje bývalý premiér (a pred tým minister zahraničia) Gyula Horn. Na treťom mieste je ministerka bez kresla pre rovnosť šancí Katalin Lévaiová. Tá bola do funkcie vymenovaná iba pred rokom, ale príliš sa neosvedčila a strana takto našla elegantnú možnosť, ako sa jej zbaviť. Zaujímavé je, že Kovács a Horn dopredu oznámili, že v prípade svojho zvolenia do EÚ nepôjdu a na kandidátke sú len preto, aby prilákali voličov.
Opozícia ich kandidatúru považuje za zavádzanie voličov. „Bol by to podvod, ak by sme tvrdili, že tam pôjdeme, a potom by sme nešli," tvrdí naopak Kovács. MSZP už kandidátom rozdelila aj úlohy. Kovács bude vystupovať v médiách, Horn jazdiť po vidieckych mítingoch a Lévaiová má osloviť nerozhodnutých liberálnejších voličov.
Opozičný Fidesz dnes vedie vo volebných prieskumoch a netají sa, že považuje voľby do EP za predohru parlamentných volieb. Tie by mali byť v roku 2006 (v prípade výraznej porážky vládnych strán v eurovoľbách podľa Fidesz možno aj skôr). Kampaň má byť jednoznačne o vnútropolitických témach. Kandidátku Fidesz povedie podpredseda strany, bývalý športovec, člen Medzinárodného olympijského výboru a neúspešný kandidát na primátora Budapešti Pál Schmitt a je na nej aj minister zahraničia Orbánovej vlády János Martonyi.
Fidesz však je v rozpornej situácii. K víťazstvu musí získať aj hlasy umiernenej a proeurópskej pravice, ktorú ťažko skrývaný euroskepticismus strany odradzuje, ako aj hlasy krajnej pravice, ktorá je proti členstvu v únii a pre ktorú, naopak, postoj Fidesz nie je dosť protieurópsky.
Kandidátku vládnej SZDSZ, ktorá už kampaň rozbehla, povedie Gábor Demszky, primátor Budapešti nepretržite od roku 1990. Post primátora si chce ponechať aj v prípade zvolenia. V európskom parlamente plánuje stráviť vždy jeden týždeň v mesiaci.