Predtým sa objavili informácie, že nákaza vtáčej chrípky má - podobne ako SARS - domov v južnej Číne. Tvrdí to štúdia najnovšieho čísla britského časopisu New Scientist, ktoré vyjde v sobotu.
Dôvodom sú podľa nej „sporné poľnohospodárske praktiky a oficiálne zatajovanie skutočností" a to nielen v Číne, ale i v ďalších juhoázijských krajinách. Časopis sa pritom v tejto súvislosti ohliada až do roku 1997, keď sa v Hongkongu objavil podobný typ vírusu.
Práve v Číne však podľa New Scientist došlo v tom čase k najväčším prešľapom, pretože tamojší chovatelia sa vtedy rozhodli svoju hydinu očkovať pasívnym vírusom s označením H5N1. Odborníci to teraz považujú za chybu, pretože tento krok mohol vytvoriť podmienky na ďalšie mutovanie pôvodného vírusu.
Čínski predstavitelia však obvinenia zo zavinenia terajšej epidémie odmietajú. „Myslíme si, že toto tvrdenie je úplne chybné, nie je podložené dôkazmi a navyše nie je výsledkom vedeckej činnosti," povedala agentúre Reuters hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Žang Kijue. „Sú to iba obyčajné dohady, nepodložené dohady," dodal námestník ministra poľnohospodárstva Čchi Ťing-fa.
Bez ohľadu na to, odkiaľ sa chrípka šíri, vyjadrenie Svetovej zdravotníckej organizácie znepokojilo expertov, pretože v tom prípade by to znamenalo, že vírus mal dostatočný čas rozšíriť sa.
Doteraz zasiahol desať krajín a zabil desať ľudí, z toho osem vo Vietname a dvoch v Thajsku. Hanoj však včera priznal, že choroba postihla už ďalších dvoch ľudí, z ktorých jeden je teraz v kritickom stave. Thajsko sa zase obáva, že vírus nakazil ešte ďalších desať ľudí.
(mm, čtk, reuters)