V hre nie je len budúcnosť BBC, ale vôbec nezávislého novinárstva. Práve britská spoločnosť bola dlhé roky považovaná za vzor a to nie len v Británii. Zakladala si na serióznom a objektívnom informovaní. Jej reputácia je teraz minimálne ohrozená. Také vážne to v jej 82-ročnej histórii ešte nebolo.
Lord Hutton očistil Blaira od všetkých obvinení: že prifarboval správy o hrozbách Iraku, že dohnal k smrti zbrojného experta Davida Kellyho, ktorý pustil BBC informáciu o pochybnej správe o irackých zbraniach, že tlačil na tajnú službu, aby klamala o Iraku.
Padajú prvé hlavy
Blair teraz žiada od BBC ospravedlnenie a jeho bývalý poradca pre médiá Alastair Campbell, ktorý musel po prepuknutí škandálu odstúpiť, hovorí, že v BBC by malo padnúť hneď niekoľko hláv.
Ešte v stredu odstúpil najvyšší šéf BBC - predseda Rady guvernérov Gavyn Davies. Včera sa po niekoľkohodinovom rokovaní rady k rovnakému kroku odhodlal aj generálny riaditeľ BBC Greg Dyke, ktorý bol súčasne šéfredaktorom stanice. A vzápätí sa BBC vláde ospravedlnila.
Po prvom šoku sa však objavujú aj prvé pochybnosti. Opozícia aj médiá správu lorda Huttona kritizujú za prílišnú jednostrannosť. Noviny vyšli s veľkými titulkami: Ututlané?, alebo Svätý Tony.
Vláda a BBC
Je jasné, že BBC urobila chybu. Za reportáž Andrewa Gilligana, ktorý v máji minulého roka tvrdil, že vláda robila informácie o irackých hrozbách viac sexy, sa dokonca vedenie stanice ospravedlnilo. Naďalej trvá na tom, že moderné médiá a občania majú právo preverovať a pochybovať o krokoch vlády. A hlavne vtedy, ak nie sú stopercentne správne.
Sudca Hutton rozhodoval iba o smrti doktora Kellyho a informáciách, ktoré ho k nej viedli. Nebral však do úvahy výpovede expertov, ktorí priznávajú, že spôsob argumentácie vlády Tonyho Blaira pre začiatok vojny v Iraku bol pochybný. Dnes sa zdá, že informácie o akútnej hrozbe zo strany Iraku boli naozaj zveličené.
Pravda
BBC musí teraz vybojovať možno ešte zložitejší boj ako ten o správnosť svojich informácií. Musí celému svetu dokázať, že poslaním médií je hľadať pravdu.
Gilliganov prípad je ukážkou, aké je to ťažké a že súčasťou hľadania sú nepríjemné omyly. V princípe je nevyhnutné, aby si BBC zachovala odstup od vlády a v strachu pred ďalšími prehrami necúvla.
BBC je verejnoprávnym médiom. Žije najmä z koncesionárskych poplatkov. Radu guvernérov, ktorá o BBC rozhoduje, vymenuje na základe premiérových odporúčaní kráľovná a kontroluje ju parlament. Prvý test novinárskej slobody príde už v momente vymenovania náhrady za šéfa rady Gavyna Daviesa. Nezávislé médiá a analytici sa obávajú, že premiér bude chcieť presadiť svojho človeka.
Blair a spolu s ním asi všetci premiéri demokratického sveta sú teraz na koni. Majú pocit, že ich presvedčenie o zhnitých médiách sa potvrdilo.
BBC musí aj v mene celého novinárskeho stavu ukázať, že za chybami je snaha dozvedieť sa pravdu a že tá snaha je silnejšia ako strach pred vládou, či vlastnými omylmi.
Mediálne škandály
- Nemecký týždenník Stern zverejnil sfalšovaný denník nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Falošný denník poskytol Sternu jeho bývalý spolupracovník a zberateľ relikvií nacistického Nemecka Gerd Heidemann, ktorý za to od Sternu dostal asi 600-tisíc dolárov.
- V Mníchove oznámili, že po škandále so sfalšovanými materiálmi prepustia šéfov prílohy Süddeutsche Zeitung. Vydavateľstvo tak vyvodilo dôsledky zo zmanipulovaných alebo úplne vymyslených rozhovorov, ktoré magazínu celé roky dodával z Hollywoodu spolupracovník Tom Kummer.
- Z vplyvného amerického denníka The New York Times musel odísť úspešný 27-ročný reportér Jayson Blair, ktorému redakcia dokázala, že najmenej 37 jeho článkov obsahovalo plagiáty. Tento škandál viedol k demisii šéfredaktora denníka Howella Rainesa a jeho zástupcu Geralda Boyda. Následne rezignoval aj prominentný reportér Rick Bragg, ktorý bol dokonca vyznamenaný Pulitzerovou cenou.
- Redakcia najpredávanejšieho denníka USA Today oznámila, že vyhodila jdeného z veľkých reportérov Jacka Kelleyho pre falšovanie niektorých článkov. Novinár obvinenie odmietol.
- Predseda rady guvernérov (najvyšší šéf) BBC Gavyn Davies sa rozhodol po správe sudcu Huttona podať demisiu.
Autor: Matúš Kostolný(čtk)