BRATISLAVA – Predseda KDH Pavol Hrušovský pre denník SME povedal, že za iniciatívou KDH upraviť znenie zmluvy o osude jadrovej elektrárne (JE) v Jaslovských Bohuniciach je úsilie zachovať možnosť na jej znovuoživenie.
Politický boj
Vláda v roku 1999 prijala uznesenie o odstavení dvoch blokov bohunickej elektrárne v rokoch 2006 a 2008. Toto rozhodnutie sa má premietnuť do rámcovej dohody s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj, ktorá ako kompenzáciu za zlikvidovanie jadrovej elektrárne poskytne 6,5 miliardy korún.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský na rokovaní vlády navrhol, aby vyjednávači pred podpisom dohody schválili interpretáciu textu, ktorá by znamenala, že Slovensku by na splnenie podmienok zmluvy stačilo jadrovú elektráreň odstaviť a nemuselo ju likvidovať.
Na návrh KDH sa vo štvrtok problémom zaoberala koaličná rada. P. Hrušovský povedal: „KDH bolo pripravené v prípade nedohody iniciovať mimoriadne zasadnutie Národnej rady.“ Kresťanskí demokrati dokonca už zozbierali potrebné podpisy na zvolanie schôdze. Zatiaľ sa však nerozhodli, či budú svoju iniciatívu skutočne rozoberať aj na pôde parlamentu. Úsilie preniesť diskusiu do Národnej rady podporilo KDH aj poslanci DS, poslanci SDĽ, nezávislí poslanci a niektorí poslanci opozičných strán.
KDH dúfa v bezpečnú jadrovú energetiku
Hrušovský povedal: „Nejde nám o narušovanie už dohodnutých záväzkov, ale ide nám o dôsledné dodržanie uznesenia vlády, kde sa odporúča odstaviť bloky v bohunickej elektrárni. Nehovorí sa tam o likvidácii. Ide nám o mäkšiu verziu zmluvy, ktorá by dávala možnosť túto elektráreň ešte oživiť po prípadnom dovybavení, ak sa v budúcnosti ukáže, že spĺňa všetky parametre bezpečnosti, ktoré od jadrových elektrární vyžaduje Európska únia. KDH ide len o to – o nič iné.“
Vedúca slovenskej pobočky Greenpeace Ľubica Trubíniová tvrdí: „Konštrukčné a projekčné riešenia reaktorových blokov V1 a V2 majú také zásadné nedostatky, že sa nemôžu dostať na úroveň európskych štandardov.“ V oficiálnom stanovisku odborníkov z krajín G7 z roku 1992 sa konštatuje, že za „rozumné náklady“ sa nedá bezpečnosť elektrární tohto typu zvýšiť na požadovanú úroveň a JE Jaslovské Bohunice sa eviduje v kategórii „nevylepšiteľné“. Nezmenilo sa to ani po rekonštrukcii, ktorá stála 10 miliárd korún.
Zahraničie vyčkáva
Hrušovský priznal, že KDH nesondovalo, ako na jeho iniciatívu zareaguje zahraničie: „Zatiaľ sme konzultovali len s domácimi odborníkmi a konzultovali sme s hlavným vyjednávačom. Neobávam sa, že susedné štáty a ďalšie krajiny EÚ by nedokázali pri prípadnom tvrdšom vyjednávaní pochopiť tento problém trošku širšie – z pohľadu budúcej stratégie energetickej politiky SR.“ Podobne odhaduje zahraničné ohlasy aj poslankyňa Katarína Tóthová (HZDS): „Vôbec si nemyslím, že táto snaha môže mať negatívny ohlas. Ide o určité formulovanie v medzinárodnej zmluve, ktoré ja osobne považujem za rozumné.“
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan vyzval všetky politické strany, aby sa správali zodpovedne: „Bolo by nebezpečné špekulovať o záväzkoch, ktoré vláda prijala v negociačnom procese.“
PETER KUNDER a sita