Oproti roku 2003 sa ich postavenie zlepšilo v tom, že 1. februára 2004 vstupuje do platnosti nový zákon o službách v zamestnanosti, podľa ktorého je už tento príspevok nárokovateľný. Aj keď pracovníci na úradoch práce zatiaľ ešte presne nepoznajú vykonávacie predpisy, ktorými sa bude vyplácanie tohto príspevku riadiť, už začiatkom budúceho týždňa by sa mala situácia vyjasniť. Podľa Petra Zemaníka z tlačového odboru Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny je už vyhláška v tlači. „Vykonávací predpis je už schválený a má začať platiť od 1. februára,“ povedala námestníčka generálneho riaditeľa Ing. Matejovičová. „Pracovníci na úradoch práce už nejaké informácie majú a začiatkom budúceho týždňa budú prebiehať školenia, kde dostanú presné informácie.“
Základnou podmienkou priznania nároku na príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť je, aby žiadateľ bol evidovaný na úrade práce najmenej štyri mesiace. Uchádzači si musia podať žiadosť na obvodnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska. Ako upozornila Ing, Matejovičová, príspevok sa vzťahuje iba na novovytvorené miesta.
Ďalšou z podmienok, ktoré musí žiadateľ splniť, je vykonávanie alebo prevádzkovanie činnosti, na ktorú sa príspevok vzťahuje najmenej po dobu dvoch rokov. Táto podmienka bude súčasťou dohody medzi žiadateľom o príspevok a úradom práce a ten, kto ju nesplní, bude musieť peniaze vrátiť.
„Súčasťou dokladov, ktoré musí občan doložiť k žiadosti o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, je aj kópia dokladu o prevádzkovaní činnosti alebo vykonávaní živnosti,“ povedala Ing. Matejovičová. Občan si teda môže začať vybavovať príslušné doklady už teraz.
Výška príspevku nie je jednotná - bude sa líšiť v závislosti od miery nezamestnanosti v regióne, od dĺžky evidencie v nezamestnanosti, od postavenia žiadateľa na trhu práce (znevýhodnené skupiny: napríklad absolventi, starší občania, dlhodobo nezamestnaní a pod.) a bude sa pohybovať približne v rozmedzí 37 – 71 tisíc korún.
Financie získané z tohto príspevku sa môžu využiť napríklad na nákup zariadenia a prístrojov, prenájom priestorov alebo pozemkov potrebných k vykonávaniu živnosti alebo prevádzkovaniu činnosti a podobne. Príspevok sa dá použiť aj na doplnenie vzdelania súvisiaceho s predmetom podnikania. Ak občan nie je samostatne zárobkovo činná osoba ale zamestnávateľ, existuje nenárokovateľný príspevok na vzdelávanie zamestnancov, ktorý môže byť krytý až do výšky 90%.
O PRÍSPEVOK MôŽE ŽIADAŤ • nezamestnaný, ktorý je v evidencii najmenej štyri mesiace |
Autor: gal