“ povedal novinárom. „Je dôležité vidieť, že na teroristov a na ľudí, ktorí podporujú teroristov, vyvíjame dostatočný tlak.“
Studená vojna podľa neho „nemala hlavné bitky, jej súčasťou bol sústavný tlak, spolupráca veľkého množstva štátov a ochota obyvateľstva v mnohých krajinách sa do nej vložiť a podporovať ju“. Pri boji proti terorizmu bude podľa Rumsfelda použitá oveľa menšia vojenská sila, než sa všeobecne predpokladá. Hoci americká armáda bude hrať významnú rolu, jej prispenie bude relatívne malé.
Rumsfeld na druhej strane nevylúčil možnosť vojenskej akcie, aby letecké sily Talibanu neboli hrozbou pre dodávky americkej potravinovej pomoci. Hlavnou úlohou rastúcej vojenskej prítomnosti v oblasti je podľa Rumsfelda skôr vyvíjať tlak, než začať hlavný útok. Zdôraznil, že môže dôjsť k neočakávaným obratom, ale nakoniec bude boj úspešný.
Uzbecký prezident Islam Karimov v Rumsfeldovej prítomnosti novinárom povedal, že je proti akýmkoľvek vojenským útokom na Afganistan a americkým osobitným jednotkám nedovolí, aby sa rozmiestnili v jeho krajine. Na otázku, prečo tak neurobí, odpovedal: „Nie sme na to dosť pripravení.“ Jeho vyhlásenie vyvracia predpoklad, že Uzbekistan bude dôležitou základňou amerického útoku.
Denník Washington Post citoval zdroje z americkej rozviedky, ktoré informovali členov Kongresu o vysokej pravdepodobnosti ďalších teroristických útokov. V prípade, že USA zaútočia na Afganistan, je údajne stopercentná pravdepodobnosť ďalšieho teroristického útoku.
(reuters, čtk, bj)
Viac v rubrike TERORIZMUS