Zverejnil ho iracký týždenník al-Mada a do pátrania po nelegálnom obchode sa zapojili aj francúzske denníky. Podľa ich informácií biznis spočíval v tom, že ľudia, čo lobovali za Saddáma na medzinárodnom poli alebo mu sprostredkovali kontakty s ropnými spoločnosťami, dostali alebo výhodne kúpili kupóny na ropu podpísané Saddámom. Tie potom mohli zo ziskom predať na medzinárodnom trhu.
Poslankyňa jordánskeho parlamentu, ktorá je tiež na zozname, tvrdí, že jej priateľ na obchode zarobil „3 centy na bareli ropy". Le Figaro však píše, že Saddámov „zahraničný priateľ" mohol nakúpiť ropu za 13 dolárov a predať ju za 28. Saddám tak riešil sústavný nedostatok peňazí v hotovosti. Obchody išli podľa al-Madá mimo programu Ropa za potraviny.
Prípad vyvolal rozruch okrem moslimských krajín a Indie hlavne vo Francúzsku. V zozname totiž figuruje aj bývalý minister vnútra a súčasný šéf frakcie Únie za Európu národov v Európskom parlamente Charles Pasqua a bývalý veľvyslanec pri OSN Jean-Bernard Mérimée. Obaja obvinenia odmietajú. Pasqua ich označil za „špinavé triky amerických služieb". Podľa zoznamu mal dostať 12 miliónov barelov ropy.
Denník Le Figaro včera zverejnil výpoveď nemenovaného francúzskeho podnikateľa, podľa ktorého systém úplatkov a lobovania za Irak fungoval až do polovice roka 2002. Spomínaný zoznam sa vzťahuje na obchody v roku 1999.
Podnikateľ denníku potvrdil, že väčšina ľudí fungovala ako sprostredkovatelia medzi irackou štátnou agentúrou na dovoz ropy SOMO a medzinárodnými ropnými spoločnosťami. „Na tento obchod sa zlietavali ako muchy na med," hovorí podnikateľ a tvrdí, že o obchode vedeli oficiálne miesta v Paríži. Tie zatiaľ zoznam nekomentujú, pretože ho preverujú.
Do prípadu je podľa zoznamu zapojený aj bývalý britský labouristický poslanec George Galloway. Minulý rok zverejnil americký denník Christian Science Monitor informácie o jeho tajných kontaktoch s irackou tajnou službou aj o peniazoch, ktoré dostával za lobovanie za zrušenie embarga. Denník sa však musel ospravedlniť, pretože informácie sa ukázali ako nepravdivé.
Kto bol na Saddámovom zozname príjemcov ropy
Išlo predovšetkým o ropné spoločnosti, komunistické a nacionalistické politické strany hlavne vo východnom bloku (napríklad Miloševičova Srbská socialistická strana, Koštunicova Demokratická opozícia Srbska, Žirinovského Liberálnodemokratická strana a komunisti z Bulharska, Ukrajiny a Bieloruska), súkromné osoby s arabskými menami zo západnej Európy a USA, spolky priateľstva s Irakom, deti bývalých arabských politikov. Pri každom mene bol zverejnený objem ropy, ktorú dostali.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ