Podľa niektorých zdrojov do strany, ktorá mala donedávna 30-tisíc členov, v priebehu posledných mesiacov vstúpilo viac ako 10-tisíc ľudí. V niektorých mestách vzrástol vlani ku koncu roku počet členov miestnych organizácií desať až pätnásťnásobne. Vo veľkom počte vraj do strany vstupujú Rómovia, ktorí za to dostávajú peniaze.
Stalo sa tak v župách na západe a juhovýchode Maďarska, kde sú socialisti tradične slabí. Škandál vypukol v župe Vas. Starší členovia strany tu majú pocit, že ich vedenie zvolené novými členmi odstavilo od moci.
Nový podpredseda vasskej župnej organizácie socialistov Csaba Tóth nazval správu o masových vstupoch nezmyslom. Tóthove firmy sú v obchodnom spojení s Leisztingerovými firmami.
Predsedom župnej organizácie socialistov v župe Hajdú-Bihar sa tiež z ničoho nič stal člen riaditeľstva známeho výrobcu maďarských salám, firmy Pick, ktorú ovláda Leisztingerov Arado Holding. Leisztingerova družka je navyše podpredsedníčkou mládežníckej organizácie a členkou predsedníctva socialistickej strany.
Podľa týždenníku Heti Válasz, ktorý je blízky opozičnému Fideszu, si Leisztinger týmto spôsobom kompenzuje, že sa mu socialisti po víťazných voľbách dostatočne neodvďačili za sponzorské dary.
Vedenie strany sa zatiaľ k veci verejne nevyjadruje, vnútri strany to však vrie. Padol napríklad návrh zmeniť stanovy, aby do nej nebolo možné vstupovať určité obdobie pred voľbami do straníckych orgánov.
Aj keď zatiaľ nikto nič nepotvrdil, je podľa maďarských politológov pravdepodobné, že pokus o ovládnutie strany naozaj prebieha. U postkomunistických socialistov to práve nemusí vyjsť. „Sú ozajstnou masovou stranou s rozvetvenou a funkčnou straníckou štruktúrou. Ovládnuť zvonka sa dajú skôr takzvané mediálne strany," tvrdí politológ Gábor Török.
Podnikateľ Leisztinger je na minuloročnom zozname najbohatších Maďarov na treťom mieste. Jeho majetok sa odhaduje na 35 miliárd forintov (asi 5,8 miliardy korún). Vlastní Arago Holding, ktorá okrem Picka vlastní dve veľké hotelové siete. Súčasne je však podozrievaný z burzových machinácií, ktoré o majetok pripravili množstvo malých akcionárov, či z vytunelovania veľkej potravinárskej firmy Ringa.
PETER MORVAY