Kerryho vidí stále viac demokratov ako najsilnejšieho súpera pre Georgea Busha. Po Iowe vyhral v utorok aj primárky v New Hampshire. FOTO - REUTERS
Po primárkach v New Hampshire si čoraz viac demokratov myslí, že Kerry dokáže poraziť Busha
John Kerry vyhral po Iowe aj v New Hampshire. Získal tak niečo, po čom ostatní len túžia: víťazstvo. S výhrami v primárkach totiž prichádza do pokladne kandidáta viac peňazí, väčšia podpora a pocit istoty.
Denník The Washington Post napísal, že skúsenosti z posledných 30 rokov robia z Kerryho jasného favorita. Iowu a súčasne aj New Hampshire za ten čas vyhrali len dvaja demokrati: Jimmy Carter a Al Gore. Obaja to dotiahli až do prezidentského finále. Carter sa stal prezidentom, Al Gore síce s Georgeom Bushom prehral, ale získal viac hlasov ako on.
Proti Kerrymu však hovorí zemepis. Po štátoch amerického severovýchodu sa kolotoč primárok presúva na juh. Už v utorok budú demokrati vyberať súpera pre Busha v siedmich štátoch a Kerry v nich nepatrí medzi favoritov. Z liberálneho, relatívne bohatého a vysokoškolsky vzdelaného severu sa totiž ide dolu, kde je podstatne viac černošských a chudobnejších voličov.
Na rozdiel od Iowy v New Hampshire primárky neznamenali pre žiadneho z kandidátov koniec. Všetci dúfajú, že na budúci týždeň ešte ožijú. Dokonca aj Joe Lieberman, ktorý je z päťky vážnych uchádzačov jasne na poslednom mieste.
Na juhu si verí najmä John Edwards, ktorý je senátorom za Južnú Karolínu. V New Hampshire skončil za Kerrym, Howardom Deanom a Wesleym Clarkom na štvrtom mieste. Stále však opakuje, že v Iowe dokázal Deana poraziť a hlavne, že juh je jeho. Aj mnohí stratégovia vnútri Demokratickej strany majú pocit, že súperom pre jasného Kerryho už pomaly nie je Dean, ale Edwards.
Kerry to vie, a preto je už teraz v Missouri a do utorka sa postupne bude snažiť navštíviť aj ostatné štáty, kde sa bude voliť. Nie všetky však zrejme stihne. A keďže už neostáva čas na kampaň z domu do domu, ktorou bodoval v Iowe aj v New Hampshire, na rad prichádzajú televízne reklamy. Tie však stoja veľké peniaze.
Tých má najviac stále Dean (41 miliónov dolárov), Kerry však po víťazstvách začal donorov priťahovať ako magnet. Pred New Hampshirom mal 29 miliónov, za posledné hodiny pridal najmenej ďalší milión.
New Hampshire mu okrem peňazí dal aj novú silu. Stále viac demokratov opakuje, že práve on dokáže zjednotiť stranu, a preto má stále lepšie výsledky v prieskumoch.
Zásadné zistenie posledných dní znie, že kampaň nevyhrá najostrejší odpor voči Iraku. Práve na nej totiž dlho získaval Dean, ale to teraz nezaberá tak, ako by si predstavoval. „Howard Dean je odpísaný," vraví známy komentátor Bob Nowak.
Hlavným argumentom však nie sú ani peniaze a dokonca ani stúpajúca podpora v prieskumoch. Z Kerryho robí jednotku najmä schopnosť presvedčiť demokratov, že práve on dokáže poraziť Busha. Len o to totiž demokratom v týchto voľbách ide.
MICHAL HAVRAN
MATÚŠ KOSTOLNÝ