Brusel 28. januára (TASR) Nominácia Jána Figeľa na post slovenského zástupcu v Európskej komisii sa v Bruseli stretla s priaznivými ohlasmi. Výber bývalého hlavného vyjednávača SR s úniou privítala Európska komisia, najsilnejšia politická frakcia v Európskom parlamente Európska ľudová strana (EPP), i spravodajca EP pre Slovensko Jan Marinus Wiersma.
Za "vynikajúci výber pre Slovensko a pre Európu" označil nomináciu Figeľa hovorca EK Jean-Christophe Filori. "S pánom Figeľom sme dlhé obdobie pracovali, keďže bol zodpovedný za slovenské rokovania s úniou, ide o seriózneho, pracovitého, dôveryhodného človeka a vynikajúceho znalca európskych záležitostí," povedal Filori.
Podľa šéfa európskych ľudovcov Hansa-Gerta Pötteringa je Figeľ najlepším kandidátom na post európskeho komisára za Slovensko. "Ján Figeľ je vynikajúca osobnosť a bude jedným z najlepších členov budúcej Európskej komisie," povedal Pöttering TASR. Ubezpečil, že pri schvaľovaní komisárov v EP sa Figeľ môže spoľahnúť na stopercentnú podporu EPP. "Má našu plnú dôveru," dodal Pöttering.
S nomináciou Figeľa je spokojný aj parlamentný spravodajca pre Slovenska, holandský socialista Jan Marinus Wiersma. "Pána Figeľa poznám veľmi dobre, zanechal v Bruseli veľmi dobrý dojem ako vyjednávač, dokázal so Slovenskom postupovať v rokovaniach rýchlo a vyslúžil si preto uznanie tunajších kruhov," povedal Wiersma TASR. "Je to dobrá voľba slovenskej vlády," dodal.
Nomináciu Figeľa i kandidátov na komisárov z ostatných krajín musí ešte oficiálne schváliť predseda EK Romano Prodi. Koncom februára potom odovzdá zoznam desiatich navrhovaných komisárov na schválenie členským štátom EÚ a Európskemu parlamentu. Ten v apríli nádejných komisárov vypočuje a začiatkom mája bude hlasovať o ich schválení.
Z desiatich nových krajín už svojich nominantov na komisárov oznámili všetky okrem Česka, Maďarska a Cypru. Vo väčšine prípadov ide o bývalých ministrov či hlavných vyjednávačov s EÚ.
Noví komisári nebudú mať od 1. mája do 31. októbra zodpovednosť za žiadny konkrétny rezort, budú pridružení k existujúcim komisárom.
Na jeseň sa bude vyberať nová komisia, ktorá nastúpi 1. novembra. V nej bude za každú členskú krajinu jeden komisár a všetci budú mať vlastný rezort. Počíta sa s tým, za nové krajiny ostanú v novej komisii tí istí zástupcovia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam