Voľby sa nestihnú zorganizovať
Hovoria odborníci a zdôvodňujú to napríklad aj tým, že neexistuje centrálny zoznam voličov, tisíce ľudí majú neplatné doklady totožnosti a v Iraku vládne byrokracia. V najlepšom prípade by sa centrálny zoznam voličov mohol dokončiť v septembri.
Existujú však názory, že voliť by sa mohlo podľa knižiek na potravinové lístky zo Saddámových čias - tie však nemajú vtedajší nepriatelia režimu, rodiny dezertérov ani emigranti.
Neexistujúci systém strán
Pluralitný systém by podľa politológov mal vzniknúť do dvoch rokov. V Iraku však politické sily existujú - šíitske, pohrobkovia Saddámovej strany Baas, menej výrazní sú Kurdi a sunniti. Problém je, že islamistické a postsaddámovské strany nezapadajú do koncepcie Američanov a existujú pochybnosti o ich štandardnosti.
Bezpečnosť
Zlá bezpečnostná situácia je veľmi silný argument aj pre OSN. Odporcovia tohto argumentu hovoria, že voľby sa konali aj za dramatickejších okolností. Riešením by vraj mohli byť dvojdňové voľby. Jeden deň by volili v relatívne pokojných kurdských a šíitskych oblastiach, druhý v nebezpečnom sunnitskom trojuholníku.
30. jún
Podľa reportérky BBC Barbary Plettovej má veľa ľudí v Iraku pocit, že tento dátum je pre Američanov magický. Nevedia pochopiť, prečo Washington trvá na tom, aby moc odovzdal práve 30. júna. Analytici naznačujú, že 30. jún je dobrý pre Busha, aby mohol v rámci prezidentskej kampane oznámiť koniec okupácie.
(mik)