Skupiny študentov protestovali proti poplatkom. Blair odchádzal do parlamentu s úsmevom zachrániť, čo sa dá.
FOTO - REUTERS
Časť rebelov vystupujúcich proti poplatkom na univerzitách zmenila názor. Očakával sa tesný výsledok hlasovaniaBritský premiér Tony Blair včera do poslednej chvíle bojoval o svoju politickú budúcnosť. Spolu s ministrom školstva a ďalšími členmi vlády presviedčal rebelujúcich poslancov z jeho labouristickej strany, aby podporili zákon, ktorý umožní univerzitám od študentov vyberať poplatky do výšky 3-tisíc libier. Hlasovalo sa včera večer a premiérovi hrozila vôbec prvá porážka na pôde parlamentu.
Blairova situácia bola o to povážlivejšia, že sa včera s predstihom zoznamoval aj so správou sudcu Briana Huttona o úlohe vlády a médií pri samovražde britského zbrojného experta Davida Kellyho. Verejnosť sa so správou, ktorá tiež môže skomplikovať jeho vládnutie, zoznámi dnes. Kombinácia týchto dvoch udalostí ohrozuje jeho vládu a pre Blaira je najťažším testom od jeho príchodu na Downing street v roku 1997. Ak by obe udalosti vyzneli preňho nepriaznivo, pravdepodobne by dal hlasovať v Dolnej snemovni o dôvere.
Krátko potom ako vo svojom úrade dostal Huttonovu správu, sedel už Blair v Dolnej snemovni a presviedčal poslancov, aby podporili poplatky na univerzitách. Hoci matematicky by mal s väčšinou 161 poslancov v Dolnej snemovni presadiť čokoľvek, včera si tým nemohol byť vôbec istý - do rebélie sa zapojilo až 155 labouristických poslancov.
S väčšinou 161 by bola porážka zdrvujúcim zásahom pre Blaira, povedal pre Reuters politológ Vernon Bogdanor z oxfordskej univerzity.
Proti centristickému premiérovi sa postavili poslanci z rôznych dôvodov - časť je skutočne proti poplatkom, ďalším prekáža Blair a tému poplatkov využili na jeho oslabenie.
Situáciu včera zdramatizoval podpredseda vlády John Prescott, keď povedal, že vláde v hlasovaní hrozí porážka. Niektoré odhady hovorili, že Blairovi chýba 10 až 20 hlasov, ale iné zdroje opatrne hovorili, že premiér si už väčšinu zabezpečil. Prescottove vyhlásenie mohlo byť nátlakovým manévrom, ktorý mal prinútiť váhajúcich poslancov, aby napokon podporili vládu. Na neprehľadnú situáciu reagovali aj finančníci z londýnskeho City a libra sa oslabila na týždenné minimum.
Blairovi sa pred hlasovaním podarilo zlomiť kľúčových odporcov zákona - ich vodca Nick Brown vyhlásil, že ústupky, ktoré vláda v návrhu zákona spravila, sú postačujúce. Niektorí odporcovia deklarovali, že sa hlasovania nezúčastnia. „Hlasovanie bude veľmi tesné," tvrdil hovorca premiéra Blaira. Opoziční konzervatívni poslanci očakávali, že po Brownovom obrate sa už Blairovi podarí uspieť.
Aj v prípade úspechu stále ešte Blair nevyhral - už dnes sa verejnosť dozvie, ako jeho postoj v kauze samovraždy vedca Kellyho hodnotí sudca Hutton.
MAREK CHORVATOVIČ