FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
KOŠICE - Jediná nocľaháreň pre bezdomovcov v 250-tisícových Košiciach, ktorú prevádzkuje Arcidiecézna charita, by mala po nútenom vyše týždňovom zavretí opäť fungovať. Jej kapacita však zďaleka nestačí skutočným potrebám mesta. Podľa odhadov charity sa v súčasnosti na ulici nachádza zhruba 600 ľudí.
Ubytovňu pred časom vykradli zlodeji. Stalo sa to počas dňa, keď je prázdna, pretože režim v nocľahárni je taký, že bezdomovci prichádzajú večer o ôsmej a odchádzajú ráno. Cez deň nie je strážená.
Zástupca riaditeľa Arcidiecéznej charity R. Leško verí, že sa podarí charite sprevádzkovať ďalšiu ubytovňu v bývalých skladoch železničného učilišťa, kde by sa zaviedla celodenná prevádzka. Mohli by sa tu venovať tým bezdomovcom, ktorí majú záujem a perspektívu resocializácie. „Nepredpokladám však, že sa to podarí zrealizovať ešte túto zimu. Kapacitne by však táto ubytovňa vyriešila nocľah pre 100 až 150 bezdomovcov," doplnil Leško.
Bezdomovci zatiaľ prespávajú rôzne, v schátraných budovách v centre mesta, v kanáloch pri teplovodných potrubiach, na staniciach. Ani tie minimálne služby, ktoré pre bezdomovcov v metropole východu fungujú, však väčšina nevyužíva.
„V nocľahárni totiž platia jasné podmienky, prijmeme len ľudí, ktorí nie sú pod vplyvom alkoholu. V stredisku na Obrancov mieru 2, kde každý deň vydávame polievku s chlebom, sú podmienky rovnaké. Žiadny alkohol, bezdomovec sa musí osprchovať, dostane šatstvo, môže sa oholiť a poradiť so sociálnym pracovníkom, ktorý mu vysvetlí, kde si treba čo vybaviť, aké sú možnosti práce. Denne ich prichádza asi 40.
Motiváciou pracovníkov Arcidiéznej charity sú zatiaľ síce ojedinelé, ale predsa úspechy niekoľkých bezdomovcov, ktorí sa udilujú zaradiť do života. „Napríklad predajcovia časopisu Nota Bene, niektorí z nich sa postavili na vlastné nohy, zarobia si peniaze na vlastnú izbu v ubytovni, ako aj na lepšiu stravu. Takýchto prípadov je síce menšina, ale nás to napĺňa nádejou, že naša práca nie je zbytočná," dodal Leško.
RENÁTA NÉMETHOVÁ
Bezdomovci často končia v nemocnici
Ročne hospitalizujú na popáleninách v Košiciach Šaci v priemere štyroch omrznutých bezdomovcov. Stáva sa, že sa bezdomovec dostane do nemocnice s omrzlinami opakovane.
„Omrznutí bezdomovci k nám prichádzajú väčšinou s poranením nôh, zriedkavejšie s ormzlinami rúk. Takéto poranenie sa pritom neraz končí amputáciou, minimálne prichádzajú v dôsledku nekróz o prsty," hovorí primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice v Šaci MUDr. Karol Sopko. Podľa neho je aj pre samotný personál kliniky skľučujúce vedomie, že sa takýto človek po preliečení ocitne znovu na ulici a časom sa opäť môže dostať do nemocnice v oveľa horšom stave. „Ak je to možné, dávame impulz na umiestnenie do ústavu. Nie vždy sme však úspešní," poznamenáva Sopko. (jg)