Ak vlastníkom bytov uplynula päťročná lehota oslobodenia od dane z bytu, v roku 2004 nemusia podávať daňové priznanie. Stačí, ak počkajú, kým im obec alebo mestský úrad do pätnásteho marca pošle vyrubenie dane. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Daň treba priznať na tom úrade, kde sa daná nehnuteľnosť nachádza. V prípade, že daňovník nadobudol v priebehu minulého roka viac nehnuteľností, musí podať daňové priznanie za všetky. Ak sa pozemky či stavby budú nachádzať na rozličných miestach, daň treba priznať na príslušnom úrade, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Dané katastrálne územie majiteľ nájde na listoch vlastníctva. Priznanie môže daňovník priniesť na úrad osobne, alebo ho poslať doporučenou poštou.
Tlačivá daňového priznania sú farebne rozlíšené. Fyzická osoba vyplňuje žlté tlačivo, kde uvedie svoje osobné údaje: meno, adresu či číslo svojho účtu. Druhú stranu žltého tlačiva tvorí daň z pozemkov a tretí oddiel sa venuje priznaniu dane zo stavieb, ktoré slúžia na bývanie.
Daň zo stavebného pozemku pritom daňovník uvádza na zelenom tlačive, chaty a garáže sa zdaňujú na modrom tlačive a bledomodré priznanie slúži na priznanie dane z bytu. Všetci daňovníci však vypĺňajú svoje osobné údaje na žltom tlačive.
Daň podľa farieb priznávajú aj firmy. Tie uvádzajú svoje údaje na priznaní fialovej farby, kde sa zároveň uvádza aj daň z pozemku a zo stavieb, ktoré slúžia na podnikanie.
Aké doklady treba k priznaniu priložiť
K daňovému priznaniu treba doložiť také písomnosti, ktoré preukazujú údaje uvedené v daňovom priznaní. Sú nimi napríklad kópia listu vlastníctva nehnuteľností z katastra, pri stavebných pozemkoch kópia stavebného povolenia alebo rozhodnutia o umiestnení stavby. „V prípade novostavieb treba na úrad priniesť aj kópiu právoplatného kolaudačného rozhodnutia," upozorňuje hovorca ministerstva financií Peter Papanek.