ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Daňové priznanie musí do konca januára podať ten vlastník nehnuteľnosti, ktorý ju nadobudol (napríklad dedičstvom, kúpou alebo darovaním) v priebehu minulého roka. Táto skutočnosť pritom musí byť zaznamenaná v katastri nehnuteľností. Rozhodujúcim je teda dátum zápisu. Tí daňovníci, ktorí už v minulosti podali daňové priznanie a na vlastníctve bytu sa nič nezmenilo, nemusia podávať nové priznanie. Obec či mestský úrad im domov pošle iba výrub dane.
Netreba si pritom zamienať daňovú povinnosť s ohlasovacou. Zmenu vlastníctva nehnuteľnosti totiž treba náhlasiť obci aj počas celého roka a to do tridsiatich dní. V opačnom prípade bude vlastník sankcionovaný.
Zmena sadzby dane či koeficientu na jej výpočet sa nepovažuje na dôvod na podanie daňového priznania.
Správca dane
Zvláštnosťou tejto dane je to, že ju nevyberá daňový úrad, ale obec či mestské úrady. Vo väčších mestách, ako sú napríklad Bratislava či Košice, sú to miestne úrady v ich jednotlivých mestských častiach. Správca dane môže sadzbu dane zvýšiť aj znížiť. Pokiaľ daňovník napríklad nevie, akej sadzbe dani podlieha jeho nehnuteľnosť, nepozná koeficient svojho mesta, či nevie, či má nárok na daňovú úľavu, mal by osobne zájsť na daný obecný alebo mestský úrad. Všetky tieto informácie je správca dane povinný uviesť už od prvého januára.
Vyrubenie dane
Daň neplatia iba tí, čo podávajú daňové priznanie, ale všetci, na ktorých sa vzťahuje. Obec pošle vlastníkom pozemkov, bytov či stavieb najneskôr do pätnásteho marca platobný výmer aj s vypočítanou daňou. Ak správca dane napríklad zistí, že vyrubil nižšiu daň, ako mal, pošle daňovníkovi dodatočný platobný výmer. Výšku dane si však môže každý daňovník overiť vlastným výpočtom.
Dokedy treba daň zaplatiť
Ak ročná daň, ktorú má zaplatiť fyzická osoba, nepresahuje päťsto korún a u firmy (právnická osoba) viac ako päťtisíc korún, treba ju zaplatiť najneskôr do 31. marca. V opačnom prípade majú daňovníci možnosť zaplatiť dane v štyroch rovnakých splátkach, a to najneskôr do konca marca, júna, septembra a do konca novembra v danom roku.
V prípade, že sú daňovníci solventnejší, môžu zaplatiť vyššiu daň aj naraz do 31. marca.
Daňovníci, ktorí sa zaoberajú poľnohospodárskou činnosťou, môžu daň zaplatiť v troch splátkach. Dvadsať percent dane do 30. júna, tridsať percent dane do 30. septembra a zvyšnú polovicu do 30. novembra v danom roku.
Pokuty
Nepodať daňové priznanie alebo nezaplatiť vyrubenú daň sa neoplatí. Obce ako správcovia dane môžu totiž neplatičov pokutovať. V prípade, že majiteľ nehnuteľnosti nepodá daňové priznanie v termíne, správca dane naňho uvalí pokutu vo výške 0,2 percenta z dane, a to za každý deň omeškania, najviac však do výšky 10 percent z dane. „Celková výška pokuty pritom nemôže presiahnuť milión korún," dodáva hovorca rezortu financií Peter Papanek. Obec pritom môže uložiť najmenej dvestokorunovú pokutu, ak ide o fyzickú osobu, v prípade firmy je to minimálne dvetisíc korún.
Ak daňovník podá daňové priznanie, ale uvedie nižšiu daň, ako mal, obec mu uloží pokutu vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby - 18 percent. Tú zaplatí z kladného rozdielu medzi skutočnou a priznanou daňou, a to do pätnástich dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti. Sankcie nemožno uložiť po piatich rokoch od porušenia zákona. Výšku penále a pokút určuje podľa ministerstva financií zákon o správe daní a poplatkov.
Daňové úľavy
Obecný či mestský úrad môže daňovníkovi poskytnúť daňovú úľavu v týchto prípadoch:
* na pozemky, ktorých hospodárske využitie je obmedzené vplyvom podkopania, sú umiestnené v pásme ochrany životného prostredia, vody alebo postihnuté ekologickou katastrofou,
* nižšiu daň môžu zaplatiť sociálne odkázaní občania alebo ľudia starší ako sedemsediat rokov. Pozemky však musia slúžiť iba na ich osobnú potrebu,
* obec môže úľavu poskytnúť i roľníkom a to na päť rokov po roku, kedy začali pôdu využívať na poľnohospodársku výrobu. Výnimku tvoria pozemky v zastavanej časti obce,
* správca dane môže vyrubiť nižšiu daň z dane zo stavieb a z dane z bytov, ak majiteľ zmenil vykurovanie z pevných palív na plyn či elektrickú energiu na ohrev vody na solárnu, veternú či používanie biomasy a zmenšil tak spotrebu energie,
* nižšia daň sa vzťahuje aj na stavby na bývanie a bytov u ťažko zdravotne postihnutých občanov, ako aj starších ľudí ako sedemdesiat rokov,
* uvedené daňové úľavy môže obec poskytnúť každý rok. Ľudí o tom musí informovať najneskôr k prvému januáru.
Zdroj: Zákon o dani z nehnuteľností