Investícia izraelskej farmaceutickej spoločnosti na Slovensku by znamenala 600 až 700 nových pracovných miest, najmä pre vysokokvalifikovaných ľudí. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Jej predbežný objem by mal byť 1,5 miliardy dolárov (asi 48 miliárd Sk), čo je suma porovnateľná s najväčšími investíciami automobiliek u nás.
Malo by ísť o izraelskú spoločnosť, ktorej meno sa však tají. „V tejto chvíli ho nechcem zverejniť, aby to neohrozilo rokovania," zdôvodnil riaditeľ investičnej agentúry SARIO Ján Bajánek. Na Slovensku by chcela vyvíjať a vyrábať lieky na zmiernenie bolesti pre chorých na vírus HIV. „Uvažuje sa s výrobou troch základných preparátov," spresňuje Bajánek. „Zatiaľ však ide len o investičný zámer, ale v hre je už Slovensko jediným kandidátom, keďže investor vyhodnotil naše podnikateľské prostredie ako najvýhodnejšie," tvrdí Bajánek.
Ak by sa zámer zrealizoval, pribudlo by 600 až 700 nových pracovných miest. „To by bolo o to cennejšie, že prácu by dostali aj mnohí experti a mladí vzdelaní ľudia," uvažuje ekonomický analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.
Izraelská firma má záujem buď utvoriť spoločný podnik s niektorou slovenskou farmaceutickou firmou, alebo vybudovať závod na zelenej lúke. Podľa Bajánka v prípade, že by sa utvoril joint venture, do úvahy by prichádzali tradiční výrobcovia liečiv na Slovensku. „Ako viem, došlo už k prvým kontaktom medzi nimi," povedal Bajánek.
Nevylúčil ani hlohovskú Slovakofarmu. Jej hovorca Pavel Hraška však takúto informáciu zatiaľ nepotvrdil. „Sme pripravený na akýkoľvek spôsob spolupráce, kapacity sú veľké," dodal.
Takáto investícia by nepomohla slovenskej ekonomike len svojím objemom, ale aj jej charakterom. Mala by smerovať do oblasti, kde zahraničný kapitál bežne neprichádza.
„Oceňujem, že dochádza k diverzifikácii zahraničných investícií, keďže na Slovensku smerujú takmer výlučne do automobilového a strojárenského priemyslu," vysvetľuje analytik. „Farmaceutický priemysel je všade na svete vysoko sofistikovaný a jeho podpora je vítaná aj na Slovensku," pokračoval.
To, či sa projekt zrealizuje, by sa malo rozhodnúť v prvej polovici tohto roka a investičný projekt by sa mal podpísať asi v septembri. „Najprv je však potrebné vytipovať lokalitu a firmu, s ktorou budú na Slovensku spolupracovať," hovorí Bajánek.
TEREZA COPLÁKOVÁ