Josef Lada pri fotografii svojho slávneho deda. FOTO - ČTK
„Lada je váš najväčší maliar," povedal údajne Pablo Picasso Josefovi Šímovi na povojnovej výstave českého umenia. Prispel tak k legende, ktorá hovorí, že české umenie sa môže svetu páčiť iba vtedy, keď je bytostne české. A Lada takým bol. Jeho štýl je rozpoznateľný ako firemné logo.
Pevná, výrazná linka ohraničujúca jemne vnímanú farbu. Česká krajina vo všetkých ročných i denných premenách. Prepojenie reality a predstavivosti. Josef Lada bol poetom a zároveň humoristom. Bol básnikom krajiny v okolí svojho rodiska Hrušice situovanom neďaleko Prahy. Tento týždeň prichádza „štýl Lada" do Bratislavy. Zajtra o 17.00 h sa v Galérii mesta Bratislavy v Pálffyho paláci otvára výstava Pocta Josefovi Ladovi.
Švejk aj kocúr Mikeš
Organizátor celého podujatia Jan Kukal spolu s kurátorkou výstavy Kamilou Husaříkovou pripravili pre bratislavskú výstavu vyše dvesto diel Josefa Ladu (1887 - 1957). Pochádzajú zo zbierok českých a moravských múzeí a galérií, ako aj od súkromných zberateľov. Ukazuje aj niektoré dosiaľ neznáme diela. „Úplne náhodou sme prišli napríklad k súboru, ktorý Josef Lada maľoval pre pražské vodárne. Rovnako súbor Ako sa robia noviny," hovorí Jan Kukal. „Sú to reklamné pútače, ktoré majú jeho typický pôvab."
Samozrejme, nechýbajú známe Ladove obrázky. Dedina so svojimi zvykmi i bájny svet rozprávok plný vodníkov, lesných víl, prapodivných strašidiel a múdro hovoriacich zvieratiek, ilustrácie k Haškovmu Švejkovi preloženému do 57 jazykov či k jeho autorskej knihe Kocúr Mikeš.
„Výstava je výnimočná rozsahom, ale o počet exponátov až tak nejde. Je to prierezová výstava, ktorá zoznamuje s autorovou tvorbou od samých počiatkov až k jej vrcholu, a to v celej šírke žánrov. Okrem originálov známych obrázkov budú vystavené aj plagáty, scénografia, ilustrácie kníh a fotografie. Čiže ponúkneme Ladu v celistvom pohľade."
V koži Josefa Ladu
„Čo to znamená žiť s menom Josef Lada? Zodpovednosť pred všetkými, čo majú umenie môjho deda radi, ale aj príjemné chvíle," povedal pre SME vnuk slávneho umelca Josef Lada (1960), ktorý sa zúčastňoval na príprave expozície starého otca. Josef Lada svojho deda už nepoznal, ale svoj život naplnil rozvíjaním jeho odkazu, editovaním rozsiahleho diela, ako aj prípravou rôznych výstavných zmlúv.
„Nie, žiadne výtvarné gény sa ku mne nedostali," hovorí Josef Lada, ktorý s hrôzou spomína na hodiny výtvarnej výchovy na základnej škole. „Iba vďaka benevolencii príslušných pedagógov a pomocou svojej matky som na vysvedčení dostal krásnu dvojku. Viete, s týmto menom už druhýkrát vo výtvarnom svete neprerazíte. Buď kreslíte v štýle Lada a okamžite ste - a oprávnene - kritikou rozmetaný, alebo kreslíte úplne inak, ale nakoniec to vyjde na rovnako."
Mnoho diel Josefa Ladu v Bratislave pochádza aj zo zbierky jeho vnuka. „Umenie môjho deda prichádza do Bratislavy po takmer päťdesiatich rokoch," hovorí Josef Lada. „Už sa na výstavu teším a dúfam, že sa bude páčiť aj divákom."