a.
„Oficiálne sme z Bagdadu nič nedostali," hovorí šéf slovenského Interpolu Tibor Baráth. „Ak to neboli nepodložené reči, tak nám určite niečo príde."
Podľa francúzskej agentúry AFP s informáciou o zozname a Interpole prišiel Abdal Sáhib Salmán Kutúb z irackého ministerstva ropného priemyslu, ale konkrétne mená ani krajiny nespomínal.
V nedeľu však bagdadský týždenník s 5-tisícovým nákladom al-Mada zverejnil zoznam 40 krajín a 200 osôb (medzi nimi sú údajne dvaja premiéri a dvaja šéfovia diplomacie), ktorých kontrakty v roku 1998 schválila iracká Štátna agentúra pre predaj ropy (SOMO). Figuruje v ňom aj Slovensko, ale aj USA, Veľká Británia, Francúzsko, Maďarsko, Ukrajina, Rusko, Čína a mnohé arabské krajiny.
Agentúra SOMO, ktorú denník SME včera kontaktoval, do našej uzávierky nebola schopná preveriť, či vôbec taký zoznam existuje.
Peter Stewart z medzinárodnej agentúry Platts, ktorá poskytuje spravodajstvo a analýzy o energetickom priemysle a monitoruje situáciu v Iraku, SME povedal, že o žiadnom oficiálnom zozname zatiaľ nepočul.
Vyšetrovanie nezačala ani polícia, lebo informácia pochádza len z médií a vyšetrovateľ potrebuje oficiálny podnet.
O informácie požiada svojich zahraničných partnerov v blízkom čase naša tajná služba. Hovorca SIS Vladimír Šimko predpokladá, že „by nám už dali nejaké echo, keby to bolo niečo reálne". Prax je taká, že západné spravodajské služby pri výskyte podobných informácií oslovia SIS, ale doteraz sa tak nestalo.
Bývalí slovenskí vládni činitelia akékoľvek kontakty s Irakom, ktoré by sa vymykali rezolúciám OSN, vylučujú.
(rp, mož, mik)