Znamená to, že náboženstvo sa stane povinne voliteľným predmetom už aj na 1. stupni základných škôl.
Zákonní zástupcovia žiakov budú musieť do začiatku júna nahlásiť, či ich žiak bude chodiť od septembra na náboženstvo alebo na etiku.
Na internetovej stránke denníka SME vyvolalo schválenie náboženstva ako povinne voliteľného predmetu búrlivú diskusiu. Za jeden deň sa na portáli objavilo viac ako štyristo diskusných príspevkov.
Niektorí rodičia sa novinke potešili, iní ju búrlivo kritizovali. „Kto zavádza takéto vymieľanie mozgov malých detí do škôl, berie to ako politiku - vychovať si odmalička nové ovečky. Nevidím rozdiel medzi propagandou, čo sa tu robila 40 rokov za komunistov, a touto kresťanskou," kritizuje jeden z prispievateľov.
Ďalší sa zase odvolával na ústavu: „V Ústave SR sa píše: 'Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo'. Týmto mali byť ochránené všetky štátne zariadenia a štruktúry!"
Niektorí sa však náboženstvu potešili. Upozorňovali ostatných, že si predsa žiaci môžu vybrať medzi náboženstvom a etikou, a teda vlastne o nič nejde.
Niektorí upozorňovali aj na fakt, že 84 percent daňových poplatníkov na Slovensku sú kresťania, a preto sa z ich daní môže financovať aj vyučovanie náboženstva. „Ku kresťanstvu sa hlási väčšina radového obyvateľstva, intelektuálov, podnikateľov, politikov, poslancov. To je slovenská realita a kto ju nechce vidieť, je zakomplexovaný. V demokracii rozhoduje väčšina."
(sita, sr)