Na dolnom konci Main Street v Nashuae, treťom najväčšom meste štátu New Hampshire, stojí socha Johna Kennedyho. Nie je tam náhodou. V roku 1960 vyhral Kennedy v tomto štáte amerického Nového Anglicka prvé primárky. A potom to dotiahol až do Bieleho domu.
Už pred Kennedym zvíťazil v tamojších primárkach republikán a známy generál z druhej svetovej vojny Dwight Eisenhower. Aj on sa stal prezidentom.
Práve Eisenhowerom sa odštartovala volebná tradícia, ktorá psychologicky pôsobí na každého prezidentského kandidáta. Vyhrať prvé primárky v New Hampshire znamená v podstate vyhrať aj hlavné novembrové voľby.
Tradíciu narušil pred dvanástimi rokmi Bill Clinton, ktorý sa napriek prehre dokázal vzchopiť a vstúpiť do Bieleho domu.
Legendu narušil aj George Bush mladší. Pred tromi rokmi totiž v New Hampshire vyhral John McCain. Bush ho napriek tomu porazil.
Tradícia víťaza z New Hampshire pôsobí naďalej. Ak teda napríklad dnes zvíťazí demokrat John Kerry, mal by na seba strhnúť voličské hlasy aj v primárkach v ďalších štátoch a dostať neskôr nomináciu na hlavný súboj s Georgeom Bushom.
Obyvatelia New Hampshire pyšne o sebe vravia, že sú prvým v národe, teda prvým štátom, ktorý má šancu oznámiť ostatným štátom únie, koho nového by si želali v Bielom dome.
Za posledných 50 rokov sa mnohé štáty pokúšali výsadné postavenie New Hampshiru zobrať. Robili tak určite aj pre peniaze. S prvými primárkami sa spája nielen záujem prezidentských kandidátov, ale aj médií. Je to veľká politická šou a dajú sa na nej zarobiť milióny dolárov.
Tento rok sa dostal do popredia štát Iowa. Minulý týždeň tam vyhral Kerry a ak by zopakoval úspech aj v New Hampshire, mnohí v Iowe by určite začali hovoriť, že do súboja s Bushom ho vyslali oni.
V New Hampshire si zakladajú ešte na jednej veci: považujú sa za najslobodnejších občanov Ameriky. Volia striktne podľa svojho presvedčenia a nie podľa trendov, či výsledkov z Iowy. Iowa a New Hampshire mali spoločného víťaza naposledy pred viac ako 20 rokmi - Jimmyho Cartera.