Kerry chodil od domu k domu. Voličov sa snažil presvedčiť, že z New Hampshire vidí až do Bieleho domu. FOTO - REUTERS
John Kerry sa v Iowe posadil na koňa a odvtedy z neho nezosadol. Vedie vo všetkých prieskumoch a zdá sa, že vyhrá aj dnes v prvých primárkach v štáte New Hampshire. Kerry má momentálne najväčšie šance, že ho demokrati pošlú do prezidentského súboja s republikánom Georgeom Bushom.
V New Hampshire však nejde len o víťaza. Ostatní kandidáti bojujú aj o druhé, tretie a štvrté miesto. Kerry je jasný, ak chcú ale zostať v hre, musia aspoň zabodovať.
To sa týka najmä Josepha Liebermana a Wesleyho Clarka. Tí vynechali prvú voľbu v Iowe a je dosť dobre možné, že budú musieť skončiť ešte skôr, ako vlastne začali. Najmä Lieberman zaostáva v prieskumoch a nezdá sa, že by mal šancu na zmŕtvychvstanie.
Po New Hampshire sa už totiž nehovorí o favoritoch a outsideroch, ale o víťazoch a „looseroch". Dôležité je tiež, že bez úspechu neprichádzajú ani peniaze a bez tých sa kampaň nedá vyhrať.
V špeciálnej situácii je Howard Dean. Dlho jasne viedol, v Iowe však prekvapivo prehral. V snahe presvedčiť voličov, že sa nič nedeje, na mítingu po vyhlásení výsledkov zareval do útoku. Voličov ešte viac utvrdil, že na prezidenta jednoducho nemá ani skúsenosti ani úroveň. Médiá si všimli, že za týždeň sa krajina, ktorá patrila Deanovi, mení na Kerryho kráľovstvo.
Dean sa pokúsil všetko napraviť, ale za taký krátky čas sa to asi nedalo. Za Kerrym zaostáva, podarilo sa mu však zastaviť prepad. Druhé alebo tretie miesto by mu dávalo nádej. Štáty Nového Anglicka mali byť pre Deana jasnou záležitosťou a čím viac sa bude kampaň posúvať na juh, tým menej sa tam bude cítiť doma.
To neplatí pre senátora Johna Edwardsa zo Severnej Karolíny. Ten pravdepodobne zostane v hre, aj keby dnes neuspel. Ak vyjde s peniazmi, jeho čas príde práve na juhu.
New Hampshire je známy sklonom k politickej odvahe a snahe určovať trendy. Súboj medzi tradičnou a modernou politikou tu väčšinou vyhrávajú novátori. To by malo nahrávať bývalému generálovi NATO Clarkovi a bývalému guvernérovi Vermontu Deanovi. Ani jeden nemá skúsenosti z veľkej politiky a najmä Dean je jednoznačným predstaviteľom nového amerického politika: napáda tradičné washingtonské klany, peniaze aj podporu získava vďaka internetu.
Napriek tomu v New Hampshire asi nevyhrá. Experti tvrdia, že voliči v New Hampshire možno majú radi zmenu, nie sú však padnutí na hlavu. Tohto roku ide demokratom hlavne o to vybrať kandidáta, ktorý by dokázal poraziť Busha. A tak teraz vyzerá jedine Kerry.