Člen Exekutívy Európskych olympijských výborov (EOV) a generálny tajomník Slovenského olympijského výboru (SOV) MARTIN BENKO tvrdí, že okrem nevyhnutných právnych úkonov, ktorých nebude málo, sa v slovenskom športe v prvých rokoch po vstupe do Európskej únie mnoho nezmení.
Prečo?
„Slovensko sa bude musieť v legislatívnej oblasti riadiť európskym právom. Na poslednej konferencii Európska únia a šport sa hovorilo predovšetkým o pripravovanej Ústave EÚ. Zazneli návrhy, aby sa kapitola o športe rozšírila a všeobecné body skonkretizovali. Ide najmä o zakotvenie nezávislosti športu od politiky, nedotknuteľnosť rozhodovania v otázkach športu, športové vzdelávanie. Rovnako by bolo potrebné, aby sa šport dostal aj do ústav jednotlivých krajín EÚ. My nemáme ani zákon o športe, v základnom zákone nášho štátu chýba čo i len zmienka o športe. Ak by išlo o mňa, zakotvil by som do ústavy právo na šport. U nás nie je v tejto oblasti ani vedomie, ani osveta."
Voľný pohyb osôb, služieb, kapitálu, materiálu musí postupne priniesť nové prúdy. Súhlasíte?
„Určite. U nás bude zatiaľ prevládať individuálny šport nad kolektívnym. Súvisí to, prirodzene, s ekonomikou. Hneď v dvoch rovinách. Netransparentnosť a finančná neprehľadnosť v kluboch odrádza sponzorov a investorov. Individuálne športy sú vo väčšine prípadov úplne čisté. Aspoň u špičiek."
Predsa, sponzor sa dá asi prilákať práve preto, že budeme v EÚ sčasti neprebádanou oblasťou.
„Športová kvalita je pochopiteľne prvým faktorom, aby bol športovec úspešný a pre Európu zaujímavý. K tomu neodmysliteľne patrí jeho komunikatívnosť, rozhľadenosť, znalosti. Pre mňa je takýmto príkladom komárňanský štvorkajak, Martina Moravcová. Poznal som aj jeden športový klub s európskym nadštandardom. Žiaľ, v takej forme už nejestvuje."
Nakoľko nám pomôžu eurofondy a rozvojové projekty únie?
„Môžu trochu pomôcť, ale nie sú spásou. V podstate sa týkajú skôr rekreačného a mládežníckeho športu. Pri rozumnom využití v regiónoch, obciach, mestách by mali byť prvou injekciou, iste neznamenajú kompletnú liečbu. Slovensku chýba infraštruktúra, teda aj možnosť usporadúvania veľkých podujatí. Bez nich budú o nás málo vedieť. Maďarsko iste nie je bohatšou krajinou ako Slovensko. V poslednom desaťročí usporiadalo množstvo veľkých podujatí, má okruh pre efjednotky. Naši susedia vedia totiž garantovať organizačný úspech. Zárukami miest a regiónov, transparentnosťou, serióznou ponukou sponzorovi či reklamnému partnerovi."