„Slovenské futbalové kluby sa v najbližších rokoch sotva prebojujú do hlavnej súťaže Ligy majstrov, ale myslím si, že naša reprezentácia môže ísť hore. Áno, trebárs aj na svetový šampionát," tvrdí Jozef Tokoš, licenčný hráčsky agent, ktorý sa osobitne zaoberá vzťahom športu a práva.
Znalec svetového futbalu tvrdí, že po vstupe do Európskej únie si naši hráči možno sprvoti zafrfľú, ale iba na chvíľu. „Výplaty budú mať zo začiatku asi o niečo nižšie. Zamestnanecký štatút im napríklad zaručí istotu dovoleniek. Svoje záujmy budú môcť ochraňovať prostredníctvom odborov. Zmiznú prípady nevyplácania výplat viac mesiacov po sebe." Tokoš zdôraznil: „Ak sa ukáže, že v čase výplat použil klub peniaze na iný účel, dopustí sa trestného činu."
Právnik predpokladá skôr úbytok našich futbalistov do zahraničia než ich prílev. „Ak pôjde hráč do kvalitného klubu, slovenskému futbalu to musí pomôcť. Na druhej strane nevylučujem, že pri dobrom marketingu a reálnom zmýšľaní sa môžu posilniť naše družstvá." Tokoš uviedol príklad: „Doslova nedostatkovým ,tovarom' je v Európe ľavý obranca. Našiel som takého v Litve, bude hrať v Česku. Práve Pobaltie je pole neorané. Isteže, Lotyšsko malo kus šťastia, keď sa prebojovalo na majstrovstvá Európy. Ale aspoň sa k tejto šanci dostalo. Pritom je to krajina s oveľa menším hráčskym zázemím ako Slovensko a futbal je v hierarchii obľuby za basketbalom i hokejom."
Prípadný úspech slovenskej reprezentácie by mohol mať podľa agenta aj spätný efekt. Veľká Európa by sa začala väčšmi zaujímať o slovenských hráčov. „Potom je už iba na klube, ako peniaze využije. Za 70 miliónov, toľko dostal istý klub za jeden z posledných prestupov, sa dajú kúpiť iní, trebárs nádejní futbalisti. Klub môže napríklad založiť ďalšie mládežnícke tímy, alebo natiahnuť umelý trávnik. Pravda, môže peniaze aj neprehľadne ,stopiť' a klubovú kasu vytunelovať. Takých prípadov bolo a je na Slovensku more. Netvrdím, že v zahraničí všetci hospodária dobre. O ich trapasoch sa vie dlhšie. Vypadnutia a konkurzy známych mužstiev tiež existujú. U nás je ale všetko zahmlené, nejasné. Všetko je v riešení, a napokon sa to vraj skončí dobre. Pravda býva takmer vždy opakom. Čudujete sa, že sponzori na také kluby kašľú? Právo Európskej únie by malo minimálne sprehľadniť toky financií. Tiež sa domnievam, že viaceré, ba skôr väčšina klubov, ak bude rozumná, prejde na systém skladby zostavy dovedna z profesionálov, poloprofesionálov a amatérov s istými sumami nevyhnutnými na športovú činnosť. Napríklad u veľmi mladých hráčov."
Tokoš pripomenul, že má priam odpor k otŕčaniu rúk profesionálnych klubov smerom k štátnej pokladnici. Iným prípadom je spolupráca s mestom a regiónom. „Štát by sa mal kľúčovo zaujímať o reprezentáciu, na rozvojové mládežnícke projekty na školách. Rozhodne nie o profesionálne mužstvá a ich žiacke a dorastenecké tímy."