Na fotografii, ktorú vydal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), je jedna z prvých snímok povrchu planéty Mars z prieskumného robota Opportunity, keď úspešne pristál na Marse na planine Meridiani Planum. Dobre viditeľné sú stopy, ktoré na marťanskom povrchu zanechali airbagy robota. FOTO - TASR/AFP
Po Marse sa odvčera pohybujú už dva americké roboty. Tri týždne po pristátí Spiritu sa expertom z NASA podarilo včera ráno na povrch červenej planéty dostať aj jeho dvojča Opportunity.
O štyri hodiny neskôr si vedecký tím v riadiacom stredisku v kalifornskej Pasadene mohol prezrieť prvých dvanásť čierno-bielych fotografií približujúcich vlastnosti povrchu, po ktorom sa nový robot pohybuje.
Opportunity dosadol na Mars päť minút po šiestej ráno nášho času. „Celý pristávací manéver bol bez akýchkoľvek komplikácií," povedal Reuters expert NASA Rob Manning. Podľa neho bol dokonca ešte lepší ako pri Spirite. Dôkazom, že sa nič nepoškodilo, bol signál, ktorý robot opakovane vyslal.
Dobré pristátie zabezpečili padáky a pomocné trysky. Tie počas šiestich minút spomaľovali let sondy, ktorá do atmosféry Marsu vletela rýchlosťou takmer 21-tisíc kilometrov za hodinu. Pred dopadom na povrch sa nafúkli vzduchové vankúše, ktoré umožnili mäkký dopad.
„To je teda noc," neskrýval podľa agentúry AP spokojnosť riaditeľ NASA Sean O'Keefe. Spokojný bol aj guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, ktorý si prišiel pristátie pozrieť priamo do Pasadeny.
„Máme ich tam obidvoch," ukazuje šéf expertného tímu Pete Theisinger riaditeľovi NASA Seanovi O'Keefeovi počas osláv pristátia Opportunity.
FOTO - REUTERS
NASA vybral pre sondu za miesto pristátia planinu Meridiani Planum blízko rovníka, kde nie sú veľké balvany a strmé skaly, ktoré by ju mohli poškodiť. Hoci robot dosadol do plytkého krátera, nemal by to byť pre jeho činnosť problém.
„Oživili sme jedného robota a vidíme zrodenie ďalšieho," citovala BBC slová jedného z expertov Eda Weilera. Hovoril o problémoch druhého robota Spirit, ktorý je na opačnej strane planéty. Minulú stredu sa odmlčal, spojenie s ním sa podarilo čiastočne obnoviť až v piatok.
Technické problémy, ktoré prerušenie kontaktu spôsobili, však pretrvávajú naďalej. Podľa šéfa misie Peta Theisingera ide o chybu v počítačovej pamäti robota, ktorá „je síce vážna, ale nie kritická". Jej odstránenie by malo trvať tri týždne.
Preto môže fotografie zatiaľ posielať len Opportunity. Prvé prišli už včera.
„Toto je krásne miesto. Svet, aký sme doteraz ešte nevideli," nadchýnal sa nad snímkami šéf misie pre skúmanie povrchu Marsu Steve Squyres. Jedinečným ho robí prítomnosť šedého krevelu, nerastu obsahujúceho železo, ktorý sa občas za prítomnosti vody tvorí i na Zemi. Ten spôsobuje, že na rozdiel od žltohnedých kopcov kráteru Gusev, kde pristál Spirit, tu prevláda šedá až čierna farba s občasnými tmavočervenými fľakmi.
„Je presne taká, akú som si ju vo svojich najdivokejších snoch predstavoval," žartoval Squyres. (mm)