BRATISLAVA - Reálna mzda na Slovensku vlani klesla o 1,4 percenta, lebo sa dosť výrazne zvyšovali ceny. Podľa odhadov analytikov by sa tento rok mal pokles reálnych miezd zastaviť.
V minulom roku bola miera inflácie 9 percent najmä pre rast cien energií, vyššiu sadzbu DPH aj spotrebných daní. Ceny tak rástli viac ako platy a výsledkom bola slabšia kúpna sila ľudí.
Okrem toho firmy odhadovali platy svojich zamestnancov pre rok 2003 aj podľa inflácie z roku 2002 - a tá bola veľmi nízka. „Aj preto sa stanovil nižší koeficient rastu miezd," povedal Alexander Chudík, ekonomický analytik ING Bank.
Tento rok by sa rozdiel medzi nominálnymi a reálnymi mzdami, teda medzi tým, čo dostanú ľudia na výplatu a čo si za ňu naozaj môžu kúpiť, mal zotrieť. Najmä zavedenie 19-percentnej rovnej dane spôsobí, že občania odovzdajú zo svojich platov štátu menej.
Tento rok by však mal byť nižší aj rast cien. Národná banka odhaduje, že ku koncu roka sa celková inflácia bude pohybovať od 5,5 do 7,3 percenta. Ceny najmä na začiatku roka porastú pre zjednotenie sadzieb DPH a zvýšenie niektorých regulovaných cien energií a vody.
Analytici veria, že platy sa môžu zvyšovať. „Pokiaľ nedôjde k zvráteniu reformného procesu, možno očakávať zvýšenie prílevu zahraničných investícií. Cez pokles miery nezamestnanosti to bude spolu tlačiť na rast mzdovej úrovne," povedal Pavol Ondriska zo Slávie Capital.
Slovenské platy zostanú v porovnaní so štátmi Európskej únie naďalej mimoriadne nízke, ale na druhej strane je to konkurenčná výhoda, ktorá k nám láka zahraničných investorov.
Na Slovensku sa zarába v priemere 9-krát menej ako vo Francúzsku či Nemecku a aj v krajinách V 4 ľudia zarábajú viac ako u nás. Z kandidátskych krajín, ktoré vstúpia tento rok do únie, majú oproti Slovensku nižšie platy len v pobaltských štátoch. (tc)