Škótsko: V balíku nie, ale v pohode

Pred rokmi skúsila Bibiana Dostálová zo Zeleného Hája pri Hurbanove začať samostatne žiť v bratislavskej Petržalke. Po troch rokoch vychovávateľskej práce sa jej ďalšou zastávkou stala Praha. Ako kvalifikovaná učiteľka sedem rokov pracovala v materskej ..


Pred rokmi skúsila Bibiana Dostálová zo Zeleného Hája pri Hurbanove začať samostatne žiť v bratislavskej Petržalke. Po troch rokoch vychovávateľskej práce sa jej ďalšou zastávkou stala Praha. Ako kvalifikovaná učiteľka sedem rokov pracovala v materskej škole, žiť z učiteľského platu sa však nedalo ani tam. „Bývala som u kamarátov, alebo som si prenajímala rôzne kutice. Bolo to depresívne obdobie, spelo od ničoho k ničomu. Chodila som do práce, ale nemala som kde bývať a už vôbec som nemohla pekne skromne žiť," spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnes žije štvrtý rok v Škótsku. „Cítim, že tu to ide. Zarobím si toľko, že si môžem našetriť na vlastný byt a ak chcem, môžem cestovať. Nie som v balíku, ale zato som v pohode," hovorí.

Musí zvládnuť všetky pesničky a básničky v angličtine

Biba najprv pracovala ako opatrovateľka v usadlosti Garwald neďaleko Edinburghu v komunite pre mentálne postihnutých. Stálo to za to, ale plat bol mizerný. Po dvoch rokoch dobrovoľníckej práce sa jej podarilo zamestnať v súkromnej materskej škole priamo v Edinburghu. Bolo to spočiatku vyčerpávajúce. Bibiana sa zrazu ocitla vo veľkom meste, čo bol oproti pobytu v krásnej prírode obrovský rozdiel. „Na novú prácu som si musela tvrdo zvykať, učiť deti v anglickej materskej škole vôbec nie je ľahké," vraví Biba.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď jazyk zvládala, musela s ním začať pracovať inak. V prvom rade bolo treba vedieť všetky detské básničky, riekanky, rozprávky, tančeky v angličtine. „Okrem toho musím stále komunikovať s deťmi, s rodičmi aj s učiteľmi, pravidelne vypracúvať hodnotiace profily detí. S jazykom pracujem naozaj intenzívne. Dokonca sa odo mňa vyžaduje, aby som všetky rozprávky deťom hovorila spamäti," vysvetľuje Biba.

Prízvuk nikomu neprekáža

Edinburský waldorfský školský komplex sa považuje v Škótsku za 'výstavný'. Učiť by sa tu teda malo príkladne. „Často sem chodia študenti, rôzne návštevy, ktoré chcú vidieť, ako sa má s deťmi pracovať," vraví Biba. Fakt, že ju stále niekto pozoruje a hodnotí, ju ešte stále dosť desí. Prvý rok sa každého pýtala, či nikomu neprekáža, že má silný prízvuk. Rodičia ani učitelia však s jej prejavom žiaden problém nemajú. V Edinburghu je to dnes jazykovo zmiešané podobne ako v iných veľkých mestách. „V našej škole už tiež uznali, že deti sa cudzím jazykom vlastne obohacujú. Dokonca mi odporúčajú učiť vo vlastnom jazyku, takže škótskym deťom spievam slovenské pesničky. Zbožňujú to," usmieva sa Biba.

SkryťVypnúť reklamu

Ráno pred príchodom detí má spolu s ďalšími troma učiteľkami päťminútovú meditáciu. Povedia si praktické veci, prečítajú si nejakú múdru myšlienku z knihy a idú učiť. „Moje kolegyne sú otvorené všetkým novým návrhom. Ak sa mi niečo nezdá, poviem to a poradíme sa. Sú veľmi príjemné, poradia, pomôžu. Neklebetia zbytočne o somarinách a nerobia intrigy," hovorí Biba.

Po vstupe do EÚ bude zarábať ako ostatní

Stále je však veľmi prekvapená, že v Británii je normálne dávať deti do jaslí od šiestich mesiacov. Takto vraj prežíva tradícia aristokratických rodín. „Mnohé matky ani nepracujú, ani si nebudujú kariéru, o deti sa však veľmi nestarajú, lebo zoženú lacné aupairky," hovorí.

Najbližších päť rokov chce Bibiana určite prežiť v Škótsku. Často rozmýšla nad tým, aký význam má život v cudzej krajine. Vtedy jej býva smutno a najradšej by hneď cestovala domov za rodinou, za babičkou a kamarátmi. No zo Slovenska má už roky správy iba o tom, aké majú poslanci platy a aké ich budú mať, ako rastú ceny a ako je ťažké nájsť si robotu. „Stále mám pocit, že na Slovensku isté percento ľudí neuveriteľne bohatne na úkor druhých," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Bibianin život na britských ostrovoch sa onedlho zmení. Chcela by sa vrátiť do usadlosti medzi postihnutých. „Dedinský život mi viac vyhovuje. A v Garwalde mám zázemie a priateľov z rôznych kútov sveta," hovorí. „Navyše, po vstupe do EÚ tam budem môcť zarábať tak ako ostatní 'vyspelí Európania'. Veľmi som zvedavá, ako na mňa táto zmena zapôsobí." (ea)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu