„Chcel som osobne vojakom vyjadriť úctu a poďakovať sa za vynikajúcu službu vlasti," povedal Dzurinda z Bagramu počas telekonferencie s viacerými slovenskými médiami.
V Afganistane je 40 slovenských ženistov, ktorí pod velením Američanov pracujú na letisku v Bagrame už druhý rok. Opravovali napríklad vzletovú a pristávaciu dráhu.
Dzurinda odišiel do Afganistanu vo štvrtok o polnoci a o pol druhej popoludní nášho času odletel späť na Slovensko. Médiá mohli o jeho návšteve z bezpečnostných dôvodov informovať až v momente, keď opustil územie Afganistanu.
Podobne prísne utajenú cestu absolvoval koncom novembra americký prezident George Bush, keď letel za americkými vojakmi do Iraku. Biely dom niekoľko hodín pred odletom informoval vybraných novinárov, ktorých pod sľubom mlčanlivosti zobral do lietadla.
S Dzurindom letel minister obrany Juraj Liška, štátny tajomník ministerstva zahraničia Ivan Korčok, ale aj speváčka Sisa Sklovská.
Dzurinda sa v Kábule stretol s afganským prezidentom Hamídom Karzajom a bývalým kráľom Muhammadom Záhirom Šáhom. (kos)
Veľkú návštevu čakali vojaci už v decembri
Chýry o vrcholnej návšteve zo Slovenska sa šírili po základni v Bagrame už začiatkom decembra. Vojaci sa dohadovali, či príde prezident alebo premiér. Pre prezidenta mali prichystané prekvapenie - chceli mu predstaviť jeho vzdialeného príbuzného, Dr. Anthonyho Schustera, vojaka armády USA, ktorý v bagramskej poľnej nemocnici preparuje hadie séra.
Vojakom však príde vhod akákoľvek návšteva. Žijú odrezaní od sveta betónovými múrmi, ktoré majú zabrániť šíreniu tlakovej vlny v prípade dopadu rakety. Slovenskí ženisti pracujú na letisku, ktoré je súčasťou základne. Betónujú pristávaciu plochu v dĺžke troch kilometrov.
Premiérovej návšteve sa iste potešili, lebo majú pocit, že štát si už tak armádu neváži ako kedysi. „Aspoň vieme, že si našu prácu niekto všimne," hovorí ženista z Bagramu, ktorý ale nechce byť menovaný.
Vojakov roztrpčila daňová reforma, ktorá im už od januára zdaňuje dolárové príplatky. Predtým ich nezdaňovali. (jj)